SPORU SEVMEYİP BAŞLAMAK İSTEYENLERE 7 İPUCU

Hareket etmenin, egzersiz yapmanın ya da bir adım ötesi spor yapmanın faydalarını bilsek de oturduğumuz yerden kalkıp harekete geçmek çoğu zaman zor oluyor.

Hele bir de spor yapmayı sevmiyorsanız bahane bulmak çok ama çok kolaylaşıyor. Birbirinden şahane bahaneler sporu sevenler için bir anlam teşkil etmese de spor sevmeyenler için çok ikna edici oluyor. Ve o spora bir türlü başlanamıyor. Kısır döngü ile vücudun formu habire bozuluyor ama spor bir türlü hayata sokulamıyor.

Bu yazımda sistematik bir şekilde uygulanırsa bir şekilde sizleri spora başlatabilecek birkaç öneri paylaşacağım. Bir başladınız mı ve hakkını vererek yaptınız mı zaten terlemeyi isteyecek vücudunuz. Moda deyimle tutkunu olacaksınız sporun, egzersizin.  Hele bir de iyi bir hocaya ve iyi spor arkadaşlarına rastlarsanız tadından doyulmayacak bu sporun.

Bol sporlu bir kış diliyorum şimdiden.

  • Kendinize gerçekçi hedefler koyun. Eğer sabah insanı değilseniz, “her sabah 6’da uyanıp yürüyeceğim” yerine “akşamları iş çıkışı yarım saat yürüyeceğim.” hedefini koyun kendinize.
  • Ölçülebilir hedefler belirleyin. “Pazartesi, Çarşamba ve Cuma akşamları 5.000 adım atacağım.” gibi. Eğer daha fazlasını yaparsanız da ne mutlu size. Kendinizle gurur duyabilirsiniz.
  • Yaptığınız sporu kaydedin. Mümkünse arkadaşlarınızla paylaşın. Birbirinizi karşılaştırın. Kıvamında bir sosyal baskı sizi daha da çok motive edebilir. Ancak mukayeseden zevk almıyorsanız da sadece kendi kayıtlarınız için bir egzersiz günlüğü tutup kimseyle paylaşmayabilirsiniz. Herkes yarışı sevmek zorunda değil, elbette.
  • Bir davranışı alışkanlık haline getirebilmek için önce ilk adımı atmak gerekir. Bu ilk adımı atmak için sizin için kolay olabilecek bir günü seçin. Örneğin çok yoğun toplantılarla geçireceğiniz bir günün sonunda iradenizle savaşı kimin yeneceği belli olmaz. Yürüyüşe çıkmak için hem fiziki hem de mental olarak rahat olacağınız bir günü seçin. 
  • Başarısızlık düşüncesinden uzak durun. Hedefinizden şaştığınız an, hedefinizi yakalamak için yeni çözüm üretmeye bakın. Cuma günü yürüyemeyecekseniz, o hafta bitmeden Cumartesi mi Pazar mı yürüyeceksiniz ona karar verin. Eğer bunu yapabilirseniz asla hedefinizden uzaklaşmış olmazsınız.
  • Sporu hayat tarzınız haline getirmeye gayret edin. Kendinize en uygun spor dalını ya da dallarını seçmeye çalışın. Başlamadan önce okuyun, araştırın. Farklı hocalarla çalışın. Biraz sabırlı olun. Denediğiniz ilk spor deneyimiyle olumsuz karar vermeyin.
  • Spor kıyafetler, aksesuarlar ya da bir parçası olacağınız spor toplulukları sizi kaybedeceğiniz birkaç kilodan çok daha fazla motive edebilir. Elbette sporu zayıflamak için da yapıyor olabilirsiniz. Ancak şunu bilin ki spor öncelikle sağlık için bir ihtiyaçtır. Beslenmenize de dikkat ettiğiniz sürece zayıflama hedefinize zaten doğal olarak ulaşırsınız.

Önerilen Makaleler