SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN 5 MENTAL SEBEP

Sağlıklı yaşamanın fiziksel sebeplerinden hariç birde psikolojik sebepleri vardır. Bunlar belki ilk akıla gelenler değildir ama duygusal alanımızda bizim sıklıkla karşılaştığımız ama farkında olmadığımız sebeplerdir. Peki, bunlardan 5 tanesini açıklayalım.

1. Enerjiniz artar

Tükettiğiniz besinlerin farkında olun. Masum görünen ancak paketini okuduğunuzda içerdiği şeker oranının sizin kan şekerinizdeki etkisi tahmininizden çok daha farklı olabilir. Sizi çabuk acıktırır ve halsiz hissettirir. Oysa hazır paket gıda yerine doğal şekerden yana yaparsanız seçimlerinizi, uzun vaadede enerjik hissedersiniz.

2. Mutlu olursunuz

Yediğiniz herşeyin beyninizde bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Örnek olarak bir muzda 10 mg dopamin vardır. Dopamin ise ihtiyacımız olan mutluluk hormonudur. 

3. Geç yaşlanırsınız

Sağlıklı yaşamak ve beslenmek yaşlanma sürecinizide etkiler. Pahalı kremlere para harcamak yerine cildinizi yenilemeye faydalı olacak antioksidan içeren meyve tüketmeyi deneyin. Ayrıca somonun içerdiği omega 3-yağı ciltdokunuza iyi geldiğini ve yaşlanmayı geçiktirdiğini biliyormuydunuz? 

4. Stres seviyeniz düşer

Bazı besinlerde olan vitamin C, omega-3 ve magnezyum strese karşı kalkan gibi korur. Bu besinleri tüketmenizin stres hormonu diye adlandırdığımız cortisol seviyesinin düşmesine yararlıdır. 

5. Hayata karşı bakışınız değişir

Bütün bu saydığımız sebepler sizin hayata olan bakış açınızı ve farkındalığınızı değiştir. Hayatı algılamanızı, anlamlaştırmanızı ve kendi benliğinizi olumlu etkilediği gibi. Şimdi seçim sizin. Hayatı ve sağlığınızı ertelemeyın. Unutmayın bugün yarından size daha yakın. 

Önerilen Makaleler