MENİSKÜS PROBLEMİ OLAN KİŞİLER YOGA YAPABİLİRLER Mİ?

Menisküs ve diğer diz problemleri yoga uygulamaya kesinlikle engel değil. Hatta bir çok yararının yanında yoga, dizlerdeki sorunlarla başetmede çok etkilidir. Bacak kasları ve dokuları güçlendirerek doğru şekilde bir iyileşme sağlar.
Yıllar içinde yoga derslerine gelen bir çok öğrencide farklı diz sorunlarıyla karşılaştım ve bu konuda daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapmam gerekti.
Ana hatları ile menisküs dahil tüm diz problem olan kişiler şunlara dikkat etmeli;
– Daha çok statik duruşlarla çalışmak gerekir. Hızlı ve akıcı stildeki dersler tavsiye edilmez, akışa uyum sağlamaya çalışırken dizin hizasına dikkat etmeyi unutabilir ve yanlış noktalara baskı yapabilirler. Güneşe selam serisinin bazı varyasyonları da zıplayarak öne veya geriye gitmeyi içerir, bunun yerine adım atarak yapmaları önerilir.
– Virabhadrasana II, Parsvakonasana gibi ayaktaki duruşlar bacak ve diz kapağı çevresindeki kasların güçlenmesini sağlar. Bu duruşlara ağırlık vermek doğru olur.  Bağdaş ve türevleri (lotus), dizlerin üzerine oturma (hero) gibi dizlere fazla baskı yapan duruşların yapılmaması gerekir. Lunge gibi dizin tam ayakla aynı hizada olduğu duruşlar önerilir.
Özellikle orta yaşın üzerindeki erkeklerde diz problemlerine sık rastlanır. Aslında daha çok da sağ dizde sorun yaşanır. Bedenin sağ tarafı erkek enerjisiyle (yang) ilişkilidir. Çoğu zaman erkekler maddi sorunlar, iş hayatına dair endişe ve stresslerini dizlerinde taşırlar.‘Diz çökme’ tabiri sadece fiziksel değil duygusal olarak da teslim olmayı ifade eder. Yani dizlere fiziksel ağırlığımızdan çok daha fazlası yüklenir. Bacak kaslarını ve bağ dokularını güçlendirmedikçe de bedenin neredeyse tüm ağırlığı diz ekleminin üzerine biner.
Ağırlık taşıma kapasitesi ve komplike yapısı sebebiyle dizin hareket etmesine son derece hassas yaklaşmak gerekir.
Yoga uygularken dizin sadece düz durması yeterlidir. Dizin düz durması demek tam olarak ayağın dönük durduğu istikamete bakması demektir. Dikkatsiz yapılan duruşlarda ayak saga dönük dururken diz kapağının içe dönük durduğu görülebilir.   Bu tip yanlış uygulamalarda  bağ dokuları incinebilir veya fazla zorlanabilir. Hatta bu çok sık görülen bir sonuçtur.  Lunge gibi tek ayağın geride ve dizle tam hizada olduğu duruşlar çok faydalıdır. Tüm bacak kasları ve bağ dokuları güçlenir. Koşmak, zıplamak ve dize fazla baskı yapacak her tür aktiviteden uzak durulması önerilir.
Yogaya ek olarak yüzmek de diz için son derece faydalıdır.

Önerilen Makaleler