BÖLGESEL KİLO FAZLALIĞI NASIL AZALIR?

Çalışma hayatı, sağlık sorunları, hamilelik… gibi birçok yaşamınızı ve fiziksel durumunuzu etkileyen olay belli bölgelerde yağ dokusunun artmasını sağlıyor. Bölgesel kilo fazlalığı sorununu azaltmanız için doğru egzersiz yöntemlerini ve yaşamınıza uygun beslenme programı uygulamanız gerekir.

Bölgesel kilo almanızın diğer bir nedeni de metabolizmanızı etkileyen sağlık sorunlarıdır. İnsülin hormonundaki dengesizlik ve tiroit bezinin yetersiz çalışması -olmaması vücudunuzda biriken yağ ve su oranını artırır.  Bu sağlık sorunları da kilonuzun zamanla artmasını sağlar. Vücudunuzun belli bölgelerinde biriken yağ dokunuzu azaltmak için mucize bir kilo verme ve tedavi yöntemi yoktur. Farklı cihaz yöntemleri bölgesel yağlanma miktarını azaltmak için uygulanır. Bu yöntemlerin kalıcı olması ve kilo vermenizi sağlaması için sizin yaşantınıza –beslenme alışkanlıklarınıza uygun doğru egzersiz ve beslenme programınız olmalıdır.

Bölgesel kilo fazlalığını azaltmak için nasıl beslenmelisiniz; 

Beslenme programınızın kalıcı kilo vermenize yardımcı olması için öğün düzeniniz önemlidir. Yaşam tarzınıza uygun öğün saatleri belirlenmiş bir program ile kalıcı olarak vücut yağ dokunuzu azaltırsınız.

Beslenme programınızda protein içeren besinlere yer verin. Her gün yumurta, balık çeşitleri ve az yağlı peynir çeşitlerini kalori ihtiyacınıza göre uygun porsiyon ölçüsünde tüketin.

Beslenme programınızda karbonhidrat ve yağ miktarı fazla besinleri tüketmeyin.

(  Ör. Hamur işleri, çikolata, cips çeşitleri ve kızartmalar. Gibi)

Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeniz daha kolay bu nedenle güne kahvaltı yaparak başlayın.

Her gün 8-10 bardak su tüketin. Bağışıklığınızı artırmak ve kan dolaşımınızı dengelemek için içtiğiniz sulara limon suyu ekleyin.

Bölgesel kilo fazlalığını azaltmak için yemeklerinize tuz eklemeyin bunun yerine pul biber, kekik, tarçın… gibi baharatları kullanın.

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için ana öğünlerinizde mutlaka salata çeşitlerini veya sebze yemeklerini tüketin.

Kan şekeri dengesinin olması vücudunuzdaki yağ miktarının azalmasını sağlar bunun için de ara öğünlerinizde tahıl ve meyve grubu besinleri mutlaka az yağlı yoğurt, kefir veya süt ile birlikte tüketin.

Sindirim sorunları kilo almanızı kolaylaştırır. Hazımsızlık ve sindirim sorunu yaşamamak için posa oranı yüksek besinleri beslenme programınızda tüketmelisiniz.

( Ör. Kuru baklagil çeşitleri, taze -kuru meyve çeşitleri, sebze çeşitleri… gibi)

Vücut yağ dokunuzun azalması için uygulayacağınız egzersiz ile yeterli enerji harcamalısınız. Yapacağınız egzersiz türüne göre sağlıklı –dengeli beslenmeli ve tek besine dayalı beslenme modellerini uygulamamalısınız.

METABOLİZMA HIZLANDIRAN SU;

Malzemeler:

½  litre su

1fincan yeşil çay ( önceden demlenip hazırlanmış)

1fincan kiraz sapı ( önceden demlenip hazırlanmış)

1 adet dilimlenmiş limon

1 adet dilimlenmiş yeşil elma

1/ 2 adet doğranmış zencefil

2 adet çubuk tarçın

Hazırlanışı;

Suya tüm malzemeleri ekleyip karıştırın ve 1,5 saat dinlendirin. Servis yaparken buz ekleyebilirsiniz. Kilo verme döneminde haftada 3 defa uygulayın.

Önerilen Makaleler