SPOR AYAKKABILARDA TABAN ÖZELLİKLERİ

spor ayakkabılarda taban özellikleri

Spor Ayakkabılarda Taban Özellikleri ne İşe Yarar?
Yeni çıkan spor ayakkabıları, birbirinden farklı özelliklere sahip tabanlar ve spor ayakkabılarının doğru kullanımı gündemimizde yer alan başlıca konulardır. Peki gerçekten Puma neden sürekli farklı taban özelliklerine sahip yeni ayakkabılar çıkartıyor, merak ettiniz mi? Peki kaç farklı ayak tipi, kaç farklı koşucu, kaç farklı yarış ve hatta kaç farklı spor branşı olduğunu biliyor musunuz? Sadece koşuyu ele aldığımızda kendi içerisinde uzun mesafe, kısa mesafe, asfalt zemin, toprak zemin gibi daha birçok farklı koşu türü ile karşılaşıyoruz. Bu koşu türleri içerisinde kadın ve erkek koşucuların gösterdiği farklılıklar, toprak zeminde kullanılan farklı tabanlar, uzun mesafe için gerekli olan destekleme ihtiyacı ve kısa mesafe veya hız koşuları için ayakkabıda gerekli olan hafiflik de eklendiğinde sadece koşu branşı için talep edilen ihtiyaçlar bir hayli artıyor. Buradan anlaşılacağı gibi sadece iki farklı koşu branşına bile baktığınızda Puma’nın bu yönde kendini sürekli geliştirmesinde ve tüm koşucuların isteklerini karşılamada büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu görebilirsiniz. Puma sadece koşu değil, fitness ve futbolda da taban özellikleri konusunda bir hayli iddialı ilerliyor. Puma’nın taban özelliklerine sahip çok geniş ayakkabı skalasını ayrıntılarıyla Monthly Fitness okuyucularıyla paylaşıyoruz.

Spor Ayakkabılar Puma ‘da İki Gruba Ayrılır, 
Spor ayakkabılar kendi içerisinde iki ana gruba ayrılır. Bunlardan ilki Performans ayakkabılarıdır. Bu ayakkabılar, spor yapan kişiler için yaptıkları sporun temel ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde tasarlanan ayakkabılardır. Ayaklarınızın spor yaparken rahat etmesi, iyi kavranması ve performansınızın en üst seviyeye çıkması için tasarlanır. İkincisi ise Sport Life Style olarak adlandırılan performans amaçlı kullanılmayan, tamamen günlük hayatta kullanılan, daha çok görünüşü farklı stillerde olan kişiler için tasarlanmış rahat ayakkabılardır.

  1. Performans – Spor yaparken giyilmesi için önerdiğimiz ayakkabılardır. Performans amaçlı üretilen ayakkabılar tamamen sportif amaçlı kullanılmaları için üretilir ve her spor türünün kendi içerisinde farklı performans ayakkabısı bulunur. Yani, koşu performans ve Fitness performans ayakkabıları da kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu konuya aşağıda daha ayrıntılı şekilde değineceğiz.
  1. SportLifeStyle – Günlük hayatta performans amaçlı olmayan, rahat kullanımlı spor ayakkabılar olup; klasik, günlük ve rahat giyimle veya sokak stillerinde, tamamen rahat ve tarz bir stil oluşturmak için tercih edilen ayakkabılardır. Sadece günlük giyimde kullanılan ayakkabılar Sport Life Style olarak adlandırılır. Buna en iyi örnek Rihanna’nın Puma için tasarladığı Fenty koleksiyonunda bulunan Creeper modelidir.

Peki Sport Life Style ayakkabılarının Performance ayakkabıları ile aralarında ne fark var?  Sport Life Style ayakkabılar günlük hayatta ayaklarınızın rahat etmesi ve kısa mesafeli spor amacı olmayan yürüyüşlerde (iş çıkışı eve giderken, dışarıda arkadaşlarınız ile bir kafede buluştuğunuzda) kullanabileceğin ayakkabılardır. Performans ayakkabılarını rahatlığından dolayı dışarıda kullanan birçok kişi bulunmasına karşılık, Sport Life Style dediğimiz günlük kullanıma özel olan ayakkabılar spor amaçlı kullanılmamalıdır. Bunun en önemli sebebi yaptığın spora uygun tasarlanmamasından dolayı hem performansını düşürmeye hem de sakatlanmana sebep olabilmesidir. Özellikle taban özellikleri nedeniyle ayak bileği, topuk ve diz ekleminde zedelenme yaşayabilirsin.

Neden koşu ayakkabısı ile TRAINING yapılmaz?
Koşu esnasında ayağımız iki yönde hareket eder: öne-geriye. Koşu ayakkabıları bu nedenle daha çok hız ve ayak tabanının rahat etmesi için tasarlanmış ayakkabılardır. Koşu ayakkabılarında hızlanmak için ayakkabının zeminden en hızlı şekilde ayrılması yani ayakkabının yukarı doğru itiş gücünün fazla olması gerekir. Özellikle de koşu ayakkabılarının tabanı çok fazla kaydığı için fitness esnasında kullanıldığında zemini kavrayamayacağı için sakatlanmalara sebep olabilir.  Fitness esnasında ise, çok yönlü hareket yapmak zorundayızdır, mountain climbers, jumping jacks, boxing, kickboxing, box jumps, planks, agility ladder gibi egzersizleri yaptığımızı düşünürsek harekette devamlılık, manevra kabiliyeti, zemin tutuş gücü ve dengeyi sağlayan bir ayakkabıya ihtiyaç duyarız. Bu nedenle antrenman esnasında performansımızın artması için Training ayakkabısının tabanının daha çok zemini kavrama özelliğine sahip olması gerekir. İki ayakkabı arasındaki fark göz ardı edilemeyecek derecede fazladır. Fitness ayakkabıları kapalı spor salonlarında kullanıldığında hem ömürleri daha uzun olur hem de performansınızın olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olur.
Training kategorisinde Fitness yaparken kullanabileceğiniz en iyi Puma spor ayakkabılarını senin için seçtik;
PUMA’nın IGNITE XT (Cross Training) serisi antrenman için en uygun esnekliği sağlarken darbeyi dağıtan üstün bir yastıklama malzemesi olan IGNITE köpük kullanır.  PUMA’nın eşsiz PU köpük formülü antrenman esnasında yüksek ileri itiş ve en üst düzeyde ayak konforu sağlar. IGNITE XT yanal ve dinamik hareketler için topuğa ilave denge sağlama özelliğine sahiptir. Ayrıca dikişsiz iç ve ayağı olağanüstü kavraması için özel saran bir yapıya sahiptir. PULSE XT, FIERCE modelimiz kadınlar için özel tasarımı sayesinde çok hafif olup dinamik ve çok yönlü hareket etmenizi sağlar.  Boy esneme oluklarına, daha fazla bilek desteği için arttırılmış saya (ayakkabının üst kısmı) yüksekliğine sahiptir.

İdeal Spor Ayakkabı nasıl olmalıdır?
İdeal spor ayakkabı kişiye özel olandır. Kişiye özel ayakkabı derken anlatmak istediğimiz; ayak yapınız (uzun, ince, taraklı, kemikli, geniş vb.), ayağınızın yere basış şekli (içe veya dışa yoğunlukta basma gibi), yaptığınız sporun zemini, koşu ise mesafesi, fitness ise hangi türü olduğu gibi birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Koşuda herkesin ayakkabıdan beklentisi farklıdır. Kimileri daha yumuşak ve ağır tabanlı ayakkabılar ile destekleme sağladığı için rahat ederken, kimileri de daha hafif ve sert tabanlı ayakkabılar ile rahat eder. Taban özellikleri her spor branşına göre de değişiklik göstereceği için yapacağın spora uygun ayakkabı seçmen bu konuda senin için çok daha doğru bir tercih olur.
Doğru ayakkabı seçmek için nasıl bir yol izleyeceğini henüz bilmiyorsan sana güzel bir haberimiz var; tüm PUMA mağazalarında, satış danışmanları doğru ayakkabıyı seçmende yardımcı sana yardımcı oluyorlar. Yaptığın sporun türünü ve ayakkabıdan beklentilerini satış danışmanlarına söylersen, senin için en ideal olan ayakkabıyı Puma mağazalarında rahatlıkla bulabilirsin.
Eğer satış danışmanlarıyla iletişime geçmeyi sevmiyorsan ya da istemiyorsan; kendine en uygun ayakkabıyı rahatlıkla seçmen için birkaç ipucu paylaşacağız.

PUMA’nın Performans Spor ayakkabıları 4 gruba ayırılır. Bu ayakkabıları Puma mağazalarında raflarda SPEED, ENERGY, TRAINING ve ESSENTIAL başlıkları altında bulabilirsin. SPEED ve ENERGY grupları; koşu ayakkabıları için en doğru seçeneği sağlarken;  TRAINING ayakkabıları ile; rahatlıkla Fitness salonuna gidebilirsin.
ENERGY
Koşu grubuna gelirsek ilk önce kendimize bir soru sormamız gerekir: “Ben nasıl bir koşucuyum?” “İleri Düzeyim”,  “Ben Düzenli Koşuyorum”, Ben bir atletim, ancak kişiliğimin öne çıkmasını istiyorum”, “Fit olmak için koşuyorum ve ayakkabımın hem şık hem de konforlu olmasını istiyorum” diyorsan senin için en iyi seçenek ENERGY serisi olabilir. Bu seri IGNITE modelimizi temsil ediyor. IGNITE enerji geri dönüşü sağlayan modern, şık, yastıklaması yüksek olan, konforlu ve çok rahat bir koşu ayakkabısıdır. Modayı takip edenler için tasarlanmıştır.
Orta taban yüksekliği ve zikzaklı tasarımı ile IGNITE serisi yere basış anında enerjiyi depolamak ve ileri itişte enerji geri dönüşünü sağlamak için tasarlanmış. PUMA’nın eşsiz PU (poliüretan) köpük formülü ayağa en üst düzey ileri itiş ve maksimum rahatlık sağlar. Üst kısmında yer alan dikişsiz file kumaş, ayağa nefes aldırır ve modern bir görünüm sağlar.
Bağcıklarla uğraşmayı sevmiyorsan PUMA’nın yenilikçi tasarım IGNITE DISC tercihin olabilir. Bağcıksız sistemi DISC butonunu çevirdiğinde hızlı, kolay ve rahat biçimde ayağı kavrar.
1991 yılında PUMA, koşu ayakkabıları için «Disc» adlı benzersiz bağcıksız bağlama sistemi üretir. DISC teknolojisiyle birlikte ayakkabının üzerindeki buton çevrilerek ayakkabı istenilen sıkılıkta bağlanabilir.
1995 yılında olimpiyat şampiyonu Linford Christie DISC bağcık sistemiyle üretilmiş PUMA koşu ayakkabısıyla 1 saat içerisinde iki tane sürat koşusunu kazanır.
Bu arada 1968 yılında PUMA, performans ayakkabılarında Velcro teknolojisini (cırt cırt) tanıtan ilk marka olur.

SPEED
“Ben ileri düzeyin ötesindeyim,” “Ben rekabetçiyim,  “Ben bir koşucuyum”, “Ben yarışmak için koşuyorum” diyorsan belli özelliklerin ve ihtiyaçların var demektir.  Bu özellikleri ve seçenekleri SPEED kategorisi altında yer alan ayakkabımızda bulabilirsin. İhtiyaca göre köpük oranı, topuk vuruşuna göre farklı DROP seçenekleri,  farklı mesafeler için, stabilite alanları sağlayan seçenekleri rahatlıkla bulabilirsin.
SPEED serisinde esnek, çok sağlam, aynı zamanda ultra hafif olan patentli FaasFoam adlı EVA köpüğü kullanılmaktadır. Aynı zamanda topuk kısmında darbeleri hafifletmek ve ayaklarınızı korumak adına PUMA’nın patentli IGNITE Poliüretan köpüğü de bu seriye özel olarak eklendi..
SPEED 100’den başlayan ve SPEED 1000’de biten bu rakam göstergesi bize köpüğün ne kadar hafif ya da kalın, ince ya da ağır, yastıklamalı ya da yastıklamasız olduğunu gösteriyor.
Ayak Tabanı Düz Olanlar için özel üretilen koşu ayakkabısı
Pumanın SPEED S serisi (Stabilite olan) aşırı pronasyonu (düz taban) olan koşucular için tasarlanmış hafif, düşük profilde dengeye sahip bir spor ayakkabısıdır.
Toprak Zeminde Koşmak için en doğru ayakkabı seçimi
SPEED TR (Trail) Kır koşuları: Çimen ve çamur başta olmak üzere her türlü arazi için çok yönlü çıkıntılarda, kuru veya ıslak zemin şartlarında çekiş ve tutuş gücü sağlayan ayakkabıdır.
Yarışlara özel koşu ayakkabısı;
SPEED R (Race) Hafif, hızlı ve zemini ayağının altında hissetmek isteyen koşucular için üretilmiştir. SPEED modelleri arasında en az yastıklamaya sahip olandır. Gündelik koşu ayakkabısı değildir.
HEEL TOE DROP (HTD) seçeneklerimiz: Geleneksel koşu ayakkabıları topukları daha yüksek olacak şekilde, ön ayağa göre 12 milimetrelik bir farkla üretilir. Bu da koşarken çoğu koşucunun topuklardaki koruma yüzünden yere topuklarıyla basmalarına sebep olur. Bu “fren” etkisi orta ayak veya ön ayak basışı kadar akıcı değildir.
Bazı modellerde, HTD geleneksel 12 milimetreden 4 milimetreye kadar düşer (veya daha azına). Bu durum da koşucuları yere orta ayaklarıyla basmaya iter, böylece “fren” etkisi azalmış veya ortadan kalkmış olur.
Daha az miktarda HTD’ye sahip ayakkabılarla koşmak, koşucunun ayağındaki ve alt bacağındaki kasları çalıştırmasına sebep olur ve koşucuya daha fazla hareket imkanı sağlar.

Özetlemek gerekirse:

SPEED ayakkabılarda yer alan etiketi ne tür bilgi içerir:
Yastıklama seviyesi: 100 – 1000.
100 – en düşük yastıklama seviyesine sahip olup en hafif ve en ince tabana sahip olmasından dolayı maksimum hız sağlar.
Satın Alma avantajı:
SPEED N = Nötr. Günlük antrenman için çok yönlü koşu ayakkabısıdır. Düzenli antrenman yapan kişiler için tasarlanmıştır.
SPEED S = Stabilite. Koşu sırasında ekstra manevra kabiliyeti ve stabilite sağlar.
SPEED R = Yarış. Maksimum hız sağlayan ayakkabıdır. Özellikle yarışlarda derece almak isteyenlerin kullanması önerilir.
SPEED TR = Kır. Kır koşusu ayakkabısıdır. Trail, orman koşusu, çamur zeminde rahat tutuş gücü sağlar ve kaymanızı engelleyerek yarışa engelsiz devam etmenizi sağlar.
Örnekler:   Nötr SPEED 300
StabiliteSPEED 300 S
YarışSPEED 100 R
KırSPEED 500 TR
ESSENTIAL 
ESSENTIAL serisi “Ben koşuyorum”, “İdman yapıyorum” diyenler için temel, aynı zamanda çok yönlü ve teknolojik ürünlerin daha sade versiyonunu içerir. Görüntü olarak SPEED ve ENERGY modellerimizden ilham alınarak tasarlanmıştır.
SportLifeStyle
SportLifeStyle ürün kategorimiz çok zengin seçenekler sunar, fakat ön plana çıkan modellerimiz şunlardır:
TRINOMIC
1989 – Puma koşu ayakkabısında «TRINOMIC» adlı en gelişmiş yastıklama teknolojisini tanıtıyor. «TRINOMIC» teknoloji hemen koşu pistlerine iniyor ve birçok altın madalya kazandırıyor. Parmak ve topuk kısmında yer alan altıgen hücrelerin birleşiminden oluşan ve hava ile dolduran petek şeklindeki TRINOMIC teknolojisi yastıklama, esneklik ve sağlamlık katar.
SUEDE ve ROMA 
1968 yılında PUMA meşhur SUEDE ve ROMA ayakkabısının üretimine başlamıştır. Bu iki efsane modelimiz, her yeni koleksiyonda farklı renk seçeneğiyle karşımıza çıkmaktadır.

Önerilen Makaleler