BACAK KRAMPLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ani gelen kas spazmı insanı bağırtacak denli şiddetli bir ağrı yapabilir. Kramp genellikle baldır kaslarına girer; ancak bazen ayağı, kolu veya eli de etkileyebilir. Evde uygulanabilen ilaçlar ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile krampı önleyebilirsiniz.
Kramp ağrısının nedeni kasların aşırı, uzun süreli olağan dışı bir biçimde kasılmasıdır. Bu kasılmalara, fazla çalıştırılan kaslarda laktik asit birikmesi, tekrarlanan hareketlerden sinirlerin zarar görmesi, biçimsiz bir şekilde oturmak veya yatmak ve zayıf kan dolaşımı neden olabilir.
Koruma Yöntemleri
Kaslarınızı düzenli olarak çalışabilmesi için gerekli olan kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinkoyu sağlamak için taze yeşil sebze (özellikle su teresi ve maydanoz), taze meyve, tam tahıllı yiyecekler ve yağ yüzdesi düşük süt ürünleri tüketin. Bol sıvı almaya özen gösterin.
Her gün yumuşak egzersizler yapın; ancak, koşma veya yüzmede olduğu gibi devamlı aynı hareketleri yapmayı gerektiren bir egzersiz yapıyorsanız, kaslarınızı her yarım saatte bir beş dakika süre ile gerin ve gevşetin.
Yatmadan önce ılık bir banyo yapın ve yatakta ısınızı koruyun.
Aldığınız tuz miktarı ne çok fazla ne çok az olmalıdır; her iki durumda da krampa yol açar.
Yatmadan önce, gilaburu, papatya ve mine çiçeğinden hazırladığınız çaydan bir bardak için.
Tedavi Yöntemleri
Krampı geçirmek için, kasılan kası gerin. Sonra, kalan gerginliği gidermek için kası yoğurup sıkıştırın.
Akupresür
Baldırın arka orta kısmında, kas ile tendonun birleştiği yerde bulunan İT 57 noktasına başparmağınızı hafifçe fırçalar gibi hareket ettirin ve giderek daha kuvvetli olarak bastırın. Daha sonra, dizinizin arkasındaki çizginin ortasında bulunan İT 54 noktasına bir kaç saniye süre ile bastırın. Not: Hamileyseniz bunu yapmayın.
Aropaterapi
Lavanta, mercanköşk veya zencefil yağlarından biriyle hazırlayacağınız sıcak kompresi uygulayın. Bir-iki damla yağı bir tas sıcak suya ekleyin. Suyun yüzeyine bez koyun. Sonra bezi sıkıp, yağlı yüzeyi cilde gelecek şekilde kramp giren bölgeye yerleştirin.
Homeopati
Kramp giren kasların üzerine Arnica kremi sürün.
Egzersiz
Kramp girdiği zaman, kramp giren bacağı, baldırı esnetin, serbest bırakın ve tekrar aynısını yapın. Esneme pozisyonunda 15 saniye durun ve bırakın.
Dikkat! Doktora Git
Bacağınıza sık sık kramp giriyorsa.
Yürürken bacağınıza krap girerse.
Bacaktaki kramp bir saat içinde geçmezse.
Bacağa giren kramp kan dolaşımındaki bir sorunla ilişkiliyse.

Önerilen Makaleler