ZAYIFLAMAYA MI, SIKILAŞMAYA MI İHTİYACINIZ VAR?

“Gerçekten zayıflamaya mı, yoksa sıkılaşmaya mı ihtiyacımız var?”
Güneşin kendini göstermesiyle yazın telaşı üstümüze yavaş yavaş sinmeye başladı. Acil verilmesi gereken kilolar, o gitmeyen son 5 kilo, sarkmış kalçalar, selülit problemi derken elimiz ayağımız birbirine karışmış durumda… Ne yapacağım ben, nasıl zayıflayacağım diye strese girmeden önce sakinleşelim. Ve kendimize doğru soruları soralım “Gerçekten zayıflamaya mı ihtiyacımız var, yoksa sıkılaşmaya mı?” bu sorunun en doğru cevabını kas, yağ, kilo oranınıza bakarak alabilirsiniz.
Birçok kadın ideal kilosunda, hatta ideal kilosundan daha az kiloda olsa bile zayıflamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Aslında spor yapmadığımız ve düzenli hareket etmediğimiz için kaslarımızın gevşediğinin farkında bile değiliz. Spor yapmadığımız için sarkan vücudumuz, gevşeyen kas yapımız yüzünden olduğumuzdan daha iri ve kalın bir görünüme sahip oluyoruz. Bu da hem kıyafetlerde kendimizi daha kötü hissetmemize, hem de çıplakken vücudumuzu beğenmememize neden oluyor. Sonuç olarak da problemin kilo olduğuna kendimizi ikna edip diyet yapmaya başlıyoruz. Diyetle istediğimiz kilo ve bedene sahip olsak da hala vücudumuzda istediğimiz o top model görünümü oluşmuyor. Sonra da bunun top modellerin genetik özellikleri olduğuna kendimizi ikna edip tamamen her şeyden vaz geçmeye başlıyoruz. Eğer sizde bu sorunların aynısını yaşadıysanız sorunun cevabı belli oldu demektir…
Vücudunuzun Sıkılaşmaya İhtiyacı Var!
Buraya kadar neredeyse her gün pes eden birçok kadının sesine kulak vermiş olduk, şimdi sıra sorunu etkisiz hale getirmekte ve istediğimiz o sıkı vücuda uzun vadede sahip olmakta. Öncelikler buradaki asıl sorunun sadece spor yapmadığımız ve kas kütlemizi arttırmadığımızdan dolayı kaynaklandığını kabullenelim. Tabii kimse pizza yerken sıkılaşıp, istediği o top model vücuduna sahip olamaz. Bu nedenle beslenme düzeninin içerisinde bulunan şekerli, paketli, uzun ömürlü, besin değeri düşük gıdaları ilk aşamada hayatından tamamen çıkartmalısın. Hayatına bir müddet sadece doğal, yağ ve kalori oranı düşük ama besleyici olan sebze, meyve gibi sindirimi kolay ve sağlıklı gıdaları ekle. Bu arada örneği top modellerden veriyor oluşum sadece göz önünde olduklarından ve en çok özenilen vücut yapısına sahip olmalarından kaynaklanıyor. Kimse 34 beden olmak zorunda değil, 42 beden olarak da çok sıkı ve fit bir vücuda sahip olabilirsin.  
Kilon ne olursa olsun sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmak için hiçbir zaman vaz geçmemelisin. Kriterlerini ve hedefini doğru belirlersen amacına daha kolay ulaşırsın.
Egzersizin Vücuduna Etkisi
Egzersiz sayesinde sıkılaşarak cm bazında azalma yaşayacaksın. Kilo vermeden sadece sıkılaşarak inceleceksin ve 1, hatta 2 bedene kadar vücudun daralacak. Diyete girmeden sadece sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak istediğin sonuca rahatlıkla ulaşabilirsin. Vücudunun bu farkı hissedebilmesi için tek yapman gereken alışkanlıklarına spor eklemek ve  her gün senin için belirlediğimiz egzersizleri düzenli olarak yapmak. 2 bedene kadar incelmen için bu egzersizlerle birlikte her gün düzenli olarak yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisin.

Önerilen Makaleler