Kadınların en büyük sıkıntıları yüz tüyleri! Yüz tüylerini saklaması hem çok zor hem de çok çabuk uzamaları oldukça sorun yaratıyor. Hormonal bozuklardan da kaynaklanabilen yüz tüyleri kadınların en büyük korkulu rüyası. Ancak günümüz kadınları için çözüm bulmak artık hiç de zor değil.
LAZER
Yüz tüylerinden tamamen kurtulmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri lazer epilasyonu. O kadar çok tercih ediliyor ki neredeyse tüm güzellik salonları lazer uygulaması yapıyor. Bu kadar tercih edilmesindeki neden, lazer tekniğinin tüylerin uzamasını etkin bir şekilde durdurması. Lazer ışığının dalga boyu, melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyonda, lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşüyor. Böylelikle, tüylerin tekrar uzaması durdurulmuş oluyor. Ten rengi, tedavinin uzamasında etkin rol oynar. Koyu tenli olan kadınlar, daha fazla seansa ihtiyaç duyabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında güneş ışınlarından korunmak gerekiyor. Yüze direkt alınan güneş ışını lazerli bölgeyi tahriş edebilir. Dikkatli olmakta yarar var.
IPL (INTENSE PULSED LİGHT)
IPL tekniği, bir çeşit ışıklı lazer tedavi yöntemi. IPL tekniğinde kullanılan belirli dalga boyundaki ışık, kıl kökleri tarafından tutuluyor. IPL etkisiyle kıl kökünün ısısı artıyor ve kıl kökü ısınarak tahrip oluyor. Her IPL uygulamasında kıl köklerinin belli bir kısmı etkilenir. Bu sebeple epilasyon tedavisi birkaç seans sürebilir. Koyu ten rengi, IPL uygulamasında etkiyi azaltabileceğinden epilasyondan önce güneşte bronzlaşmak ve solaryuma girmek önerilmiyor. Üç, dört seansta etkin çözüme kavuşabilirsiniz. IPL, yüzünüzle ilgili bölgesel tüy şikayetleri için lazerden daha etkin bir çözüm sunar. Aynı zamanda, lazere oranla ayarlanabilir ısısıyla daha kullanışlı bir tekniğe sahip. Fakat fazla yaygın olmadığından biraz daha pahalı. Lazer epilasyonlar kozmetik bir uygulama olmadığı için tıbbi teşkilata sahip yerlerde yapılmalıdır. Bu uygulamalar bazı riskler taşır. En can sıkıcı risk ise yüzeysel yanıklar. Bu durum, aşırı hassas ciltlerde ve çok koyu tenlerde meydana gelir. Yüzeysel yanık sonrası ciltte hafif açık ya da koyu renk bir iz kalabilir. Bu izler uzun dönemde tedavi ile veya tedavisiz tamamen düzelebilir.
AĞDA
Evde en çok uygulanan yöntemlerden biri de ağda. Günümüzde birçok kadın bu yönteme başvuruyor. Bu yöntemin tercih sebeplerinin başında ucuz ve evde rahatlıkla uygulanabiliyor olması geliyor. Evde zahmet çekmek istemeyenler için güzellik salonlarında da sıklıkla uygulanıyor. Doğal bir yöntem olduğu için ağdanın hiçbir yan etkisi yok. Ağda sonrası kızarıklıklar için krem sürmek yeterli. Yüz tüyleri için ağda pratik bir yöntem. Fakat hassas olan yüz derisine, özellikle boyun ve yanak gibi yumuşak bölgeye ağda uygulamak ciltte sarkmaya yol açabilir. Bu işlemi tüy sıklığına bağlı olarak iki ya da altı haftada bir tekrarlamak gerek.
İP
Kulağa hiç de şaşırtıcı gelmeyecek; ip kullanarak yüz tüylerinden kurtulma yöntemi en çok Orta Doğu’da kullanılıyor. Dudak çevresindeki tüyler için ip kullanmak neredeyse bir alışkanlık olmuş durumda. İp tekniği ile gözle direkt görülmeyen ince tüyler de tutularak koparılıyor. Tüyleri kırdığından kökler de zarar görüyor. Biraz can acısının, biraz da kızarıklığın, bu tekniğin yan etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hızlı bir el hiç de can acıtmadan bu işlemi gerçekleştirebilir. İp tekniği evde uygulandığında hiçbir maliyet içermezken salonlarda diğer yöntemleri düşünürsek neredeyse bedava.
TÜY DÖKÜCÜ KREM
Tüy dökücü krem, pratik yöntemlerden biri. Kesinlikle en çabuk etkiye sahip olan da o. Birkaç dakika içinde istenmeyen tüylerden arınıp dışarı çıkmaya hazır bir hâle gelinebiliyor. Elbetteki her güzel şeyin bir kusuru var. Tüy dökücü kremlerin içeriğine kimyasal maddeler katıldığından hassas ciltler için pek önerilmiyor. Etkisi de kısa süreli. Birkaç gün ya da iki hafta içerisinde tekrar uygulanma ihtiyacı doğabilir. Bu teknik için herhangi bir güzellik salonuna gitmeye gerek yok. Evde kendi başınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler