YÜRÜYEREK KİLO VERMEYE NE DERSİNİZ?

Sadece yürüyüşe başlayarak kilo vereceğinizi düşünmeyin elbette başlıktan.

Yürüyüşün faydaları saymakla bitmez ama en önemlilerinden biri kilo vermeye olan katkısı!

Düzenli yapacağınız yürüyüşlerle birlikte beslenmenize göstereceğiniz özen ve yanında da pilates ya da yoga gibi nefes egzersizleriyle desteklenen kas uzatıcı egzersiz yöntemleri sizi istediğiniz sonuca kısa zamanda ulaştırır!

Gelelim kilo vermek için nasıl yürüyüş yapacağız konusuna…

Öncelikle kendinize mutlaka doğru bir ayakkabı seçin. bir süre sonra devam etmeyeceğiniz bir spor salonuna tonlarca para harcamak yerine doğru bir ayakkabıya para harcayın. 

Haftada 3-4 gün tempolu yürüyüşler yapmaya çalışın. 

Yürüyüşlerinize 15-20 dakika ile başlayın ama birkaç gün içinde mutlaka yürüme sürenizi en az yarım saat olacak şekilde uzatmaya başlayın. Çünkü 30 dakikadan sonra yaptığınız yürüyüşler kilo vermeye yardımcı oluyor. 

Yürüyüş öncesi ve sonrası 5-6 dakikalık esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Doğru bir duruşla yürüyün. sırtınız bel çukuru oluşturmayacak şekilde dik, omuzlarınız doğal duruşunda geriye doğru olmalıdır. göğüs kaslarınız kuvvetliyse omuzlarınızda öne doğru bir kapanma olabilir. yürüyüş boyunca duruşunuza da konsantre olup doğru pozisyonu bırakmamaya çalışın. 

Adımlarınızı uzun atarak kalça bölgesini her adımda sıkıştırmaya bakın. bu; kalçalarınızı yürüyüş boyunca sıkmak demek değil, unutmayın sadece her adımda kalçanızın sıkıştığını hissedeceksiniz. 

Yürürken kollarınızın da hareket etmesine dikkat edin. 

Doğru nefes alın. bu konuda yazılmış yazıları okuyabilir ya da spor eğitmeninizden danışmanlık alıp doğru nefes almayı öğrenmelisiniz. sadece yürürken değil her zaman doğru nefes alıp vermeye ihtiyacımız var. 

Müzik listesi yapın. en sevdiğiniz şarkılardan bir liste oluşturun ve yürüyüşünüzü keyifli hale getirin. 

Kendinizdeki gelişimi görmek için aralıklarla ölçüm yaptırın. yağ & kas ölçümünü eczanelerde veya spor merkezlerinde yaptırabilirsiniz. 

Yürüyüşlerinizi de kayıt altına almayı unutmayın. hem kendi gelişiminizi, hem hangi gün ne kadar yürüdüğünüzü filan görmek eminim motivasyonunuzu artıracaktır.

… ve en önemlisi unutmayın yürümek zihinsel rahatlama için de birebir bir yöntem.

Haydi bu akşam başlayın yürüyüşe. yapacağınız tek şey kapıyı açıp dışarıya çıkmak!

Mutlu haftasonları 🙂

Önerilen Makaleler