YORGUNLUKLA SAVAŞAN SÜPER BESİNLER

Geceleri uykunuzu almanıza rağmen her zaman yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmanız sandığınızdan daha kolay olabilir.
Zengin içerikli besinler yorgunlukla mücadelede ve hatta yedek enerji depolamanızda size yardımcı olabilir. Çalışmak, televizyon izlemek ve çocuk bakmak gibi birçok eylem yorgun hissetmemize sebep olabilir. Fakat eğer akşam yeterli uyku alıyorsanız ve buna rağmen hala yorgun hissediyorsanız bir de beslenme düzeninize göz atma vaktiniz gelmiş demektir.
Yorgunluk, araştırmacılar tarafından besin içerikleri fakir gıdalarla bağıntılı bulunmaktadır. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için kompleks karbonhidratlar, yağ, protein ve vitamin-mineraller gibi temel besin öğeleri gerekir. Bunları yeterli almadan yorgun, hatta sinirli hissedebilir ve daha kötü gıda tercihlerine yönelebilirsiniz.
Enerjinizi çabuk yükseltebilmek için şeker ve benzeri gıdalar tüketmek aslında sizin enerji seviyenizden çalar ve kısa bir süre sonra kilitlenmenize yol açar.
Peki ne tüketmeliyiz?
Proteinin zihinsel odaklanma ve enerji için öncül olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden vücudun yavaş yavaş sindirerek kan şekerini yavaş ve dengeli yükseltecek kinoa ve buğday ürünleri gibi bitkisel protein bazlı yiyecekleri tüketmek yararlı olacaktır.
Çinko enerji üretimi için kilit noktadır ve çinko içeriği yüksek besinlerle beslenmek vücuttaki yağların hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesine katkıda bulunur.
Çinkonun en iyi kaynakları; bitter çikolata, mantar ve fıstıktır.
Tatlı patates içeren gıdaların enerji arttırdığı kanıtlanmıştır. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre günde 1 su bardağı tatlı patates tüketen kadınların %78’i en az 3 gün içerisinde kronik yorgunluk şikayetlerinden kurtulmuşlardır.
Bir Kore araştırmasına göre ise; günde iki fincan ginseng çayı tüketmek enerjiyi %50 ve daha fazla arttırabilir.
Güney Kalifornia Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre günde ¼ su bardağı pırasa tüketmek yorgunluk şikayetlerini %25’e kadar azaltmaktadır.
Yeterince demir alamayan kişilerde daha fazla yorgunluk ve rehavet görülmektedir. Yeterli demir olmadan vücudumuz dokulara yeterli oksijen taşıyamaz. Yorgun hissediyorsaniz oncelikle mutlaka demir duzeyinizi olcturmeli ve dusukluk varsa demir icerigi yuksek besinleri (yumurta, et, kuru kayisi vb)gunluk beslenmenize eklemelisiniz.
Kisacasi yorgun hissetmemizin nedeni vücudumuzun bazı gıdalara ihtiyaç duymasından dolayı kaynaklanabilir, iyi uyumaniza ve fiziksel olarak size yipratacak bir is yapmamaniza ragmen yorgun ve halsiz hissediyorsaniz, cozumu kaliteli ve saglikli beslenmekten geciyor.
 

Önerilen Makaleler