Yoga İle Rahatlama

Günde yarım saat yoga yapmanın vücuttaki enerji akışını dengelediğine, stresin, bir çok sindirim bozukluğuyla bağlantılı olan kas gerginliği gibi zararlı etkilerini azalttığına inanılır.

  1. Sırt ve omuzlarınız rahat, bacaklarınız açık, kollarınız bedeninizden biraz uzak ve avuçlarınız yukarı bakar şekilde sırt üstü yatın. Bu pozisyonda beliniz rahat etmiyorsa dizlerinizi bükün.
  2. Gözlerinizi kapatın ve dikkatinizi bedensel hisler üzerinde yoğunlaştırın. Vücudunuzun yerle olan temasının, yavaş ve rahat nefes aldıkça inip kalkan karnınızı hissedin.
  3. İlgisiz veya istenmeyen düşüncelerin dikkatinizi dağıtmadan aklınızdan hızla geçip gitmesini sağlayın. Böylece dikkatiniz yalnızca teneffüz ettiğiniz hava üzerine yoğunlaşacaktır.
  4. Nefes alıp vermelerinizi sayın ve ciğerlerinizin hava ile dolup boşalmasını hissetmeye çalışın. Nefes alırken çiğerlerinize giren havayı vücudunuza giren ve kendinizi hafif hissetmenize yol açan bir tür enerji olarak düşünün. Sonra, nefes verirken karnınızın içeriye doğru çöküşünü hissedin. Bu egzersize 5 dakika ayırın.

yoga hareketleri

Önerilen Makaleler