Yeni Yılda Yeni Hedef Belirlemenin Yolları

Yeni yıl ile birlikte gelen yeni hedefler, hayaller ve bunların uğruna nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği sorusuna bu bölümde cevap veriyoruz. Çok çalışmak, istemek ve tabi ki inanmak çok önemli. Hedefin ne doğrultuda olursa olsun, eğer istiyorsan bir sebebi olmalıdır. İlk önce o sebebin seni ne kadar çok mutlu edeceğine inan. Hedefe giden yolda tattığın mutluluğun ne denli önemli olduğunu unutma. Kendine güven, kendini tanı ve kendinle barışık ol. Bu üçü olduktan sonra hayat sana istediklerini çıkaracaktır.
 
1) İlk olarak, hedeflerini beyninden kağıda dökme işlemini gerçekleştir. Hedeflerinin olumlu, olumsuz yanlarını kalemle ortadan ikiye böldüğün temiz bir kağıdın üzerine yaz. Senin için doğru hedef olup olmadığını belirle. Eğer her şeye rağmen olumsuz yanları çoksa kendine yeni bir hedef belirleme zamanı gelmiştir.
 
2) Hedef belirlerken bilmen gereken ilk şey kendini, özelliklerini bilmek ve neler yapabileceğini, neler yapamayacağını tam olarak saptamaktır. Hedeflerini belirlemeden önce ne kadar çok istediğini düşün. Ve bu işi ne kadar sürede yapabileceğini en mantıklı şekilde hesapla. Bu hedefi tam olarak kabul etmeden önce, hedefe giden yolda nelerle karşılaşabileceğini ve bunlarla nasıl başa çıkacağını saptamalısın.
 
3) Asıl hedefin kulağına çok uçarı geliyor, fakat sen bu hedefe ulaşmayı kafana taktıysan, öncelikle kendine küçük hedefler belirle. Amacına ulaşmada sana yardımcı olma nitelikleri olan, fakat ulaşması daha kolay olan ve seni kısa süreli tatmin edecek hedefler. Bu hedeflerle hem ulaşmak istediğine yaklaşmış olacaksın hem de bu yolda edindiğin küçük zaferlerle kendini tatmin etmiş olacaksın.
 
4) Hedef belirlerken hayalci davranmak, yapabileceğinden daha uçarı noktaları istemek seni hedefe giden yolda yüzüstü bırakabilir. Hedefini belirlerken yaş, cins, o an bulunduğun mevki, zevk aldığın ve yapmaktan hoşlandığın şeyler, ellinde olanlar ve ekleyebileceklerini doğru hesaplamalısın ki hayalperestlikten gerçekliğe geçişi olsun. En başından bunların bilincinde hareket etki hayal kırıklığı yaşamak, üzülmek ve hevesinin kırılması gibi problemlerle karşı karşıya kalma.
 
5) Doğru hedeften eminsin ve artık yola koyulma zamanı bu durumda yapabileceğin iki seçenek var:
1. Adım: Hedef ve hayallerini sırasıyla ve düzenli bir şekilde numaralandırarak temiz bir kağıda yaz. Ve buzdolabının ya da her an görebileceğin bir panonun üstüne yapıştır. Etrafına istediğin hedefi sana anımsatacak resimlerle doldur. Bu panoya her baktığında hedefini ne kadar istediğini düşün ve gün içinde attığın her adımın bir sebebi olduğunu bilerek at. Veya;
 
2. Adım: Hedef ve hayallerini sırasıyla ve düzenli bir şekilde numaralandırarak temiz bir kağıda yaz. Bu kağıdı kimseye okutmadan bir zarfın içine koy, unutabileceğin ve çok zor bulabileceğin bir yerde sakla. Hayat hayallerini karşına getirecektir ona inan ve aylar belki de yıllar sonra gerçekleşen hedefinle yüzleşme zamanı geldiğinde zarfı aç ve artık yeni bir hedef belirlemen gerektiğini bil. Sıra aynı işlemi tekrarlamaya geldi.

Önerilen Makaleler