YENİ YILA ZİNDE BAŞLAMAK İÇİN

Yılın son günü bazen bitişleri bazen başlangıçları temsil ediyor. Bazen de her ikisini. Ve her ne sebeple olursa olsun da o gün insanın üstüne bir rahatlık çöküyor. Rutinden sapmak için her türlü bahanemiz hazır vaziyette beynimizin içinde bizi bekliyor.

31 Aralık günü eğlence ile gereksiz yemek yemeyi aynı görüyoruz. Her türlü kaçamağı hakkettiğimizi düşünüp her türlüsüne evet diyoruz.

Oysa o günün diğer günlerden pek de farkı yok. Özellikle yediklerimizin vücudumuza olan etkisi açısından. Yiyecekler aynı yiyecek, bedenimiz aynı beden.

1 Ocak sabahı yoldan çıkmış olarak uyanmamak için biraz dikkat gerekiyor sadece. Bu yoldan çıkmışlık illa ki fazladan kilo demek değil elbette. Mide bulantısı, baş ağrısı, şiş bir karın.. Hiçbirisini de istemeyiz elbette.

Yılın son günü yoldan çıkmamak için birkaç ipucu toparladım size. Benim her sene uyguladığım yöntemlerin bir özeti. 

1 Ocak sabahı hem yeni yıla hem de o güne zinde başlamak isteyenler için işte basit bir kaç yol.

Öncelikle kendinize o günün diğer günlerden çok da farklı bir gün olmadığını kabul ettirmeye çalışın.

Elbette kutlamalarla geçecek ya da özel anlar yaşayacağınız bir gece olabilir sizin için. Bu durumda da her zaman uyguladığımız “midemiz çöplük değil” mottosunu düşünerek midenizi sağlıksız besinlerle doldurmayacağınızı kendinize hatırlatın. Bedeninize hediye edeceğiniz yeni yıl sürprizi dilim dilim pasta olamaz. Olmamalı.

Güne sporla başlama imkanınız varsa ihmal etmeyin. Sporun günü yok unutmayın. Spor aynı spor, beden aynı beden.

Gün içinde fazladan hareket etmeye bakın. Merdiven mi iner çıkarsınız, arabanızı uzağa park edip ekstra birkaç adım mı atarsınız bilemem ama fazladan harcayacağınız her kalori akşam tabağınızda kaçamaklarınıza yer açacaktır. 

Yemek saati geldiğinde menüdeki yemekleri inceleyip kafanızda bir liste oluşturun. Tabağınızın %80’ini sağlıklı yemeklerle %20’sini ise kaçamaklarla doldurun. Yok hiç kaçamak yapmam diyorsanız da elbette tabağın tamamını sağlıklı atıştırmalıklarla doldurabilirsiniz.

Tabağınıza yiyeceğiniz kadar yemeği baştan alın. Bu yemekler bittiğinde tabağınızı tekrar doldurmayın.

Alkolü her zamanki sınırlarınız içinde tüketmeye çalışın. Fazlasının hem bedeninize hem ruhunuza zarar olduğunu unutmayın.

Gece boyunca bolca su için.

Hem yemeğinizi hem de içkinizi yavaş yavaş tüketin. Tadını çıkararak.

Gece yarısını hayal edin. Gece 00:00’da ayağa kalkıp sevdiklerinizi öperken nasıl bir vaziyette olmayı istersiniz? İki seçenek var önünüzde; Fazla alkolden ayakta sallanırken fazla yemekten de karnınız kıyafetinizden çıkmaya çalışan canavar gibi sizi rahatsız edebilir. Ya da dinç kafayla ayaklarınızın üstüne sağlam basarak dümdüz bir karınla öpebilirsiniz sevdiklerinizi. Çekilen fotoğraflar kalıcı oluyor unutmayın.

Dansa hayır demeyin ve edebildiğiniz kadar çok dans edin. Hem yemek yemeye vaktiniz kalmaz hem de bol bol yağ yakarsınız.

Ertesi sabahı aklınızdan çıkarmayın. 1 Ocak sabahı bir kaç saat sonra gelecek ve siz uyanacaksınız. Altüst olmuş bir mide mi yoksa her zamanki düz karın mı? Tercih sizin.

Son olarak iplerin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Kimse sizi ne fazladan yemek yemeye ne fazladan alkol tüketmeye zorlayamaz. Israrları savuşturun ve hem kendinize hem de çevrenizdekilere tercihlerinizle ilgili iplerin sizin elinizde olduğunu hatırlatın.

Herkese az kalorili, bol sporlu bir yıl dilerim.

Önerilen Makaleler