YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KOŞU FORMU!

Daha uzun, daha güçlü,daha uzun koşu temposu için en dikkat edilmesi gereken nokta;iyi bir koşu formunu yakalamaktır. Doğru koşu  formu doğru postür,efor ve sakatlanma riski üzerinde önemli rol oynar.Yeni başlayanların göz önünde bulundurması gereken önemli noktaları sizler için yazdım.

İşte Doğru Koşu Formu İçin İpuçları:

Gözler: Koşarken aşağı bakmak öne doğru eğilmek demektir.Eğilerek koşmak sırttaki yükü arttırır ağrıya sebep olur.Koşu sırasında gözlerin ileriye bakması doğru postür için önemlidir.

Baş: Gözler ileri baş yukarı!Koşarken reflekslerin iyi çalışması için başın yukarıda olması gerekir.Ayrıca başı aşağıda tutmak boyun ağrısına neden olacaktır.

Çene:Doğru nefes almak için burun ve ağız arasındaki en önemli yoldur. Daha iyi nefes depolamak ve karbondioksidi dışarı atmak için çeneyi rahat,kasmadan ve ağzı açık tutmak önemlidir.

Omuzlar: Omuzlar olduğunda daha düşük ve daha yukarıda olmadan hafif geride olacak şekilde serbest bırakılmalıdır.Gergin omuzlar gereğinden fazla enerji kaybı demektir.

El-Kol: Ellerin doğru duruşunu hatırlamak için en iyi ipucu baş parmak ve işaret parmağınız arasında ince bir patates cipsi tuttuğunuzu hayal etmektir.Daha az enerji harcamak için ise kolları dirseklerden hafif kırarak yukarıda tutmak gerekir.

Postür: Kendinizi dengede tutacak şekilde dik durmanız ve belinizi bükmemeniz gerekir. Göğüs dışarıda,omuzlar geride ve hafif öne eğilmek ideal postürdür.Fazla eğilerek koşarsanız göğüs kafesiniz daralır ve sağlıklı nefes alamazsınız.Yanlış nefes kaslara kısıtlı kan akışı yapar ve sakatlanmalara neden olabilir.

Ayaklar: Koşu esnasında ayaklar yere sağlam ve düz olarak basmalıdır.İdeal basış ve yere iniş şekli için küçük parmağın tam arkasındaki ayak kenarına basmak gerekir. Genellikle yanlış seçilen ayakkabılar sakatlanmalara neden olur.

Önerilen Makaleler