21 gün boyunca aşağıda saydığım alışkanlıkları uygulayarak yaza, bikiniye ve plaja güzel bir hazırlık yapmış olursunuz. 21 günde çok ama çok şey değişir… Yepyeni alışkanlıklar edinir yepyeni bir vücut için harika bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Hayat felsefesi haline getirirseniz her daim bikini vücuduna sahip olmanızı sağlayacak 10 öneri size.

  1. Mucizeler vaadeden kısa süreli diyetlerden uzak durun! Kısa sürede size çokça kilo verdireceğini vaadeden diyetler mutlaka diyet sonunda tekrar kilo aldırır. Dolayısıyla kısa süreli diyetler yapmak yerine yaşam boyu sürecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin. 
  2. Yüksek kalorili içecekleri hayatınızdan çıkarın! yiyecekler kadar içecekler de oldukça yüksek kalorilidir. Hem fazladan kalori almanıza sebep olur;  hem de kan şekerinizi gereksiz yere oyanatacağından yersiz açlık krizleri yaratır. 
  3. Yüksek kalorili ve hazır atıştırmalıklardan uzak durun!  Gün boyu yanınızda taşıyabileceğiniz ya pratik ve sağlıklı atıştırmalıklar bulun ya da bu atıştırmalıklarınızı kendiniz hazırlayın. Hazır olan paketlerde lezzet için maalesef sağlık feda edilir ve hep bol yağlı bol şekerli besinler ortaya çıkar. Oysa kendi hazırlayacağınız atıştırmalıkların içinde ne olduğunu bilir ve ona göre tüketirsiniz. Pratik ve sağlıklı atıştırmalıklara birkaç öneri vermem gerekirse tarhana cipsi, yulaf ezmesi ve meyve ekleyeceğiniz yoğurt, kuru meyve, taze kırmızıbiber ve meyve salatasını sayabilirim. 
  4. Düzenli ve yeterli uyuyun! uyurken bile kalori yaktığınızı unutmayın. 
  5. Rafine şekerle olan bağınızı koparın! Sofranızdan ve midenizden uzak tutun. Beynimizin çalışabilmesi için belli miktarda doğal şekere ihtiyacı vardır. Unutmayın ‘doğal’ ve ‘sınırlı miktarda’ şekere. Toz şeker ve toz şeker eklenerek yapılan herşey rafine şekerdir. Doğal şekeri bünyenize yeteri kadar alırsanız inanın rafine şekere ihtiyacınız kalmaz. 
  6. Hareketli bir yaşam tarzı benimseyin! Arabanızı uzağa parketmek, otobüsten birkaç durak önce inmek, asansör yerine merdiveni tercih etmek. Öğle paydoslarını yemek ve dedikodu yerine yemek ve yürüyüş molasına çevirmek her zaman uygulayabileceğiniz çok basit çözümler. Elbette günlük yapacağınız 10.000 adımlık bir yürüyüş ve buna ekleyeceğiniz haftada 2 günlük pilates seansı ise en güzeli. 
  7. Kaliteli yağları tüketin! salatalarınıza koyduğunuz zeytinyağını 1/2 oranında azaltıni salatalara ceviz, badem veya fındık gibi kaliteli yağlar ekleyin, ara öğünlerinizde avokado tüketmeyi deneyin. yüksek ısıda pişen yağlı yemeklerden uzak durun. 
  8. Dengeli beslenme piramidi nedir öğrenip ona göre tüm besin çeşitlerinden tüketmeye çalışın! Gün içinde hepimizin ete, süte, meyveye, sebzeye, yağa ve karbonhidrata ihtiyacımız vardır. Bu besinlerin hepsinden tüketebileceğiniz bir beslenme listesini mutlaka bir uzmanla birlikte oluşturup bu şekilde beslenmeye devam edin. 
  9. Yeterli su için. Susuz yaşam olmadığını hepimiz biliyoruz. Eğer içmeyi unutuyorsanız mutlaka kendinize hatırlatma yapacak bir takım çözümler bulmaya çalışın. Akıllı telefon uygulamaları, masanıza sabahtan dizeceğiniz su şişeleri gibi. Ya da işi eğlenceli hale getirin. Sürahinizin içine salatalık, limon ya da mevismine göre çilek koyun mesela. 
  10. Tuz tüketiminizi sınırlayın! Günlük alınması gereken tuz miktarın normal bir birey için 6gr olduğunu bilerek yemeklerinize tuz ekleyin. 

Önerilen Makaleler