YAĞ YAKIMI NE ZAMAN BAŞLAR?

Yanlış bilinenlerin en başında gelen yağ yakımının belli bir süreye geldiginde başladığını söylemi yıllardır herkesin egzersiz çalışmalarında kafaları karıştırmaya devam ediyor. Oysa bilinen bu yanlış bilginin dogrusu yıllar önce yapılmış çalışmalar ile belirlemiştir .

İlk olarak belirtelimki vücudumuz tekdüze çalışan bir sistem degildir . Bu yüzden nefes aldığımız her saniye biz yağ yakarız . Aynı şekilde karbonhidrat ve az miktarda da protein harcarız . Herkesin anlayacağı şekilde söylemek gerekirse yağların oksijenin bol olduğu zamanlarda daha fazla enerji olarak düşünürsek metabolik faaliyetimizde harcanan enerjini daha fazla yağlardan sağlandığını anlamamız gerekir.

Yani kısaca belli bir süreye gerek yok. Biz her saniye, nefes aldığımız sürece yağ yakıyoruz. Eğer egzersiz yaparsak yaptığımız egzersizlerin şiddeti ve o şiddette kaldığımız süre bizim harcadığımız enerjinin yağlardan ve karbonhidratlardan ne kadar oldugunu belirliyor

YANİ BELLİ BİR DAKİKAYA KADAR KARBONHİDRAT BELLİ BİR DAKİKADAN SONRA TAMAMEN YAĞ YAKARIZ DİYE BİR OLAY VÜCUDUMUZDA OLMAZ ..

Bu bilgi yıllardır yanlış bir şekilde kişlere aktarılıp kilo vermelerinde uzun süre kardiyo yapmalarını sağlayıp protein yakımı yani kas kaybı yaşamasını sağlıyorlar .

Artık bu inancı kırmanız dileğiyle iyi sporlar

FIT CALIÇ / FIT GÖRÜN / FIT YAŞA  

Önerilen Makaleler