Artık hayatımızda inanılmaz yoğun ve farklı olaylar oluyor. İş nedeniyle her günün ayrı bir planı ve düzeni var. Bu sayede önceliklerimizi hep hayatımızda var olan olaylara göre şekillendirmek zorunda klıyoruz. Ve bizim için asıl önemli olan bütün konuları bu süreçte es geçiyoruz. Uyku bu konulardan biri. Sağlıklı ve yeterli bir uyku olmadan günlük hayatta tam performansla devam edemeyiz. Sadece sağlıklı ve yeterli bir uykuyla sağlıklı olmak mümkündür. İşte yeterli uyku için geçerli sebepler.
1) İyi Bir Ruh Haline Sahip Olamak İçin
Şüpesiz düzenli ve yeterli uyku iyi bir ruh halinin temelidir. Geceleri uykusuz kalanlar gün boyunca mutsuz ve tatminsiz olacaklardır. Uykudan yoksun kalanlar gergin, sinirli ve her an her şeyden rahatsızlık duyan bir yapıya sahip olmaya başlarlar. Hayatınızda en üst sıralara yerleştireceğiniz bir kural olarak düzenli ve yeterli uyku ile iyi dinlenmiş ve pozitif düşüncelere sahip olan birisi olmayı garanti eder.
2) Çok Güzel Görünmek İçin
Listedeki diğer bütün nedenlerden daha çok dikkat çeken bir konu güzellik. Çünkü az uykunun cildin yaşlanmasına neden olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuş bir gerçek. Yeterli ve düzenli uyku ile daha sağlıklı, canlı ve genç bir cilde sahip olmak mümkün. Bütün makyajlardan daha etkili bir güzellik içinse sağlıklı bir cilt ile büyük bir gülümseme, gülmek bir kadını en güzel gösteren şeydir. Yorgun ve sağlıksız cilde sahip kadınların pekde çekici olduğunu söyleyemeyiz.
3) Daha Sağlıklı Bir Vücut İçin
Günlük yorgunluğu, aktivitelerin, sporun hatta psikolojik yoğunluktan kaynaklanan yorgunluğun bile dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenme süreci gerçekleşmezse vücut metabolizması çöker ve hastalıklara yakalanma riski artar. Günlük temel hareketlerin bile yapılması zorlaşır.  Vücut kendini ancak uykuda yeniler. Bu nedenle uykunun kalitesi ne derece iyi ise dinlenme de o derece iyi ve tamamlanmış olacaktır. Hastalıklardan korunmanız da vücut direncinizin artmasıyla doğru orantılı ilerleme gösterecektir.
4) Kilo Almamak İçin
Uykusuzluk metabolizmanızı yavaşlatacak ve uyku anında harekete geçen septin hormonunuzun devreye girmesini engelleyecektir. Böylece vücudunuzda zayıflamanıza izin vermeyecek aksine metabolizmanızda yavaşladığı için kilo almaya müsait bir yapınız olacaktır. Düzensiz uyku gece atıştırmalarınızı arttıracağı gibi yeme bozukluğu ve dengesizliğinede neden olacağından, vücudunuz alınan besin öğerinin yakımını durduracak ve yağlanma meydana gelecektir.
5) Daha İyi Seks İçin
Colorado Uyku Bozuklukları Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre uyku bozukluğu olan kadınlarda seks esnasında daha çok acı hissi aldıkları belirtilmiş. Erkeklerde de testesteron düzeyinde düşüşün meydana geldiğini belirtiyorlar. Sağlıklı bir seks hayatı için düzenli ve yeterli uykudan yararlanın.
6) Ağrısız Bir Hayat İçin
Yapılan araştırmalar uyku bozukluğu olan kişilerin ağrı eşiklerinin düştüğünü ve olası yaralanmalarda çok daha fazla canlarının acıdığını belirtiyor. Eğer bireylerin kronik ağrıları varsa düzenli ve yeterli uyku bu ağrıların azalması arasında da bir bağ olduğu görülmüş. İlk önce bu ağrılarla uyumak gerekiyor, tabi uyumak biraz zor olsada uzamanlar uyku ilacı ve ağrı kesicinin doktor kontrolünde alınarak bu soruna çözüm olabileceği görüşündeler..
7) Yaralanma Riskini Minimuma İndirmek İçin
Yeterli uyku aslında gün içinde de bizim daha güvenli olmamızı sağlıyor. ABD TIP ENSTİTÜSÜ’nün açıkladığı sonuçlarda araba kazalarının büyük bir sebebinin uykusuzluk olduğu ortaya çıkmış.
Yorgun olduğunuzda tabiki her türlü kaza olasılığı daha yüksektir ama neden böyle bir riski alalım? Philadelphia St Joseph Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jodi A. Mindel “yorgunsanız başınıza gelebilecek kazaların yüzdesi daha da artıyor. Bir gezi esnasında üzerinize mrdiven düşebilir, araba çarpabilir yada sebze doğrarken elinizi kesebilirsiniz.” Böyle ev kazaları ciddi sınuçlar doğurabilir.
8) Daha İyi Bir Hafıza İçin
Kendinizi unutkan mı hissediyorsunuz? O zaman kendinize ilk soracağınız soru ne kadar süredir düzenli ve yeterli uyumuyorum? Yapılan çalışmalar biz uyusakta beynimizin çalıştığını ve ilk o gün dahil bütün anıları uyku boyunca pekiştirdiğini gösteriyor. Yeterli uyku alamayan kişilerin bu anılarında kayıplar olabiliyor. Dahası bazı araştırmalar uykunun sahte anılar geliştirme riskini azalttığını göstermektedir. Çeşitli deneylerde uyku düzeni iyi ve kötü olan kişilere bir takım kelimeler gösterildi ve bu kelimeler tek tek soruldu. Uyku düzeni iyi ve düzenli olan kişiler kelimelerin çoğunu hatırlarken, uyku düzeni bozuk kişiler hatırlayamadı.
 

Önerilen Makaleler