TÜM KIŞ SAĞLIKLI OL

Geçtiğimiz ay vücudunu kış aylarına nasıl hazırlaman gerektiği keyifle konuştuk ve sen bu basit önerilerle kendi kışa hazırladın diye düşünüyorum. Şimdi sıra geldi bütün kış aylarını sağlıklı geçirmeye.

SICACIK VE SAĞLIKLI: BİTKİ ÇAYLARI

Yeşil Çay

Çay (ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları dışında) Camellia sinensis adında bir bitkidir. Bildiğimiz siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay (oolong) aslında aynı bitkiden elde edilir. Aralarındaki fark toplanma ve sonrasında geçtiği işlemlerden kaynaklanır. Yeşil çay toplandıktan sonra okside olmasına neredeyse hiç izin verilmez ve bu yüzden hem daha açık renklidir hem de daha fazla antioksidan içerir. Beyaz çay ise toplanır toplanmaz buhara maruz bırakılır ve daha ilk başta oksidasyon işlemi durdurulmuş olur. Bu yüzden beyaz çay antioksidan miktarı en en en yüksek olandır.

Kış aylarında benim favorim yumuşak içimli Jasmine Pearls

Jasmine Pearls Çin kökenli yeşil çay yapraklarını ve yasemin çiçeğini özel bir formda buluşturan rahatlatıcı, lezzetli ve keyifli bir çay. Sade yeşil çaya göre daha içilebilir bir tat ve daha keyifli bir görüntü. Sağlık faydalarına gelecek olursak yeşil çayın bileşiminde bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ ile yağ yakım hızını artırarak obeziteye karşı iyi bir savaşçı olabileceği düşünülüyor. Bu da kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı canlandırmana oldukça yardımcı olacak. Ayrıca anti inflamatuar etkisi ile bağışıklığını destekleyip, yasemin ile soğuk kış gecelerinde rahatlamana yardımcı oluyor.

*Jasmine Pearls bulmakta güçlük çekiyorsan piyasadaki güvenilir yaseminli yeşil çaylardan tercih edebilirsin. Yaklaşık 80 ºC sıcaklıktaki 250 ml suya 1 çay kaşığı ekleyerek 5-8 dakika demlemelisin ve aynı çayı 2-3 defa kullanabilirsin. Bu keyfe kendini fazla kaptırıp 3 fincandan fazla tüketmeyi aklından bile geçirmemelisin

kış aylarını sağlıklı geçir

Ihlamur

Kış aylarına aklımıza en çok gelen ve birçoğumuzun hayat kurtarıcısı, ıhlamur! Kendisi soğuk kış günlerinde solunum sistemi üzerine olumlu etkileri ile kesinlikle yanımızda olmayı hak ediyor. Doğal yollarla gribal sebepli acılarımızın şiddetini azaltıyor ve terleme sürecini destekleyerek toksinlerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı oluyor.

*Güvenilir yerlerden temin ettiğin kurutulmuş ıhlamur yaprak ya da çiçeğini, her bir fincan için 1 tatlı kaşığı kadar kullanmalı; yaklaşık 80 ºC sıcaklıktaki suda 5-8 dk kadar bekleterek demlemeli ve keyifle tüketmelisin. Aman dikkat günde 3 fincandan fazla ıhlamur çayı tüketmemelisin.

Zencefil

Bulantılara meydan okumasıyla meşhur olan zencefil, yüksek antioksidan kapasitesi sebebiyle gribe karşı doğal kalkan olarak da nitelendirilebilir. İçerdiği bileşikler ile buz gibi havalarda bile vücut ısının yükselmesine yardımcı oluyor, zararlı toksinlerin vücudunu terk etmesini kolaylaştırıyor. Aşağıda tarif ettiğim şekilde tüketildiğinde bence mucizevi bir şekilde öksürük olayını sonlandırıyor

* Öncelikle kesinlikle güvenilir bir kaynaktan temin etmelisin. Yaklaşık 80 ºC sıcaklıktaki 200 ml suya 1 çay kaşığı eklemeli karıştırıp afiyetle tüketmelisin ya da içerisine 1 çay kaşığı kadar doğal bal ve birkaç damla limon ekleyerek hem keyiflendirmeli hem de öksürüğe daha sağlam bir yumruk atarak seni terk etmesi konusundaki isteğinin ciddiyetini göstermelisin. Günde 2 fincandan fazla tüketmemelisin.

ÇORBAYLA KIŞLAR KEYİFLİ, HAYATSA ÇOK FİT

Kış aylarında vücudumuz iç ısısını yükseltmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyor ve buda tatlı, pasta, börek aşermek gibi sonuçlara neden olabiliyor. Ülkemizde yapılan çeşit çeşit sıcacık çorbalarsa hem vücudumuzun ısınmasına destek oluyor hem de mükemmel tokluk sağlayarak iştah kontrolü için mantıklı bir seçim oluyor. Bu noktadan sonra sana en sağlıklı sebzeleri doğru tahıl veya kurubaklagil ile birleştirip sağlıklı ve leziz bir çorbalar ile tüm kışı sağlıklı geçirmek kalıyor.

kış aylarını sağlıklı geçir - sevgi sevmez

Süper Bağışıklık Çorbası

*4 kişilik

*Porsiyonu 60 kal

İçindekiler

-1 fincan kırmızı mercimek

-1 orta boy patates

-100 gram yeşil sebze

– 1 yemek kaşığı salça

-1 tatlı kaşığı zeytinyağı

-1/2 adet limon

*Süper bağışıklık çorbamız içerdiği yeşil sebze, salça ve limon ile antioksidanlarca oldukça zengin, mercimek ve patates ile oldukça tok tutuyor ve 60 kalori ile yeterince fit. Tüm malzemeleri yaklaşık 4-5 su bardağı su ile kaynatıp blendırdan geçir ve çorban hazır. Servis etmeden önce birkaç damla limon hem lezzeti hem de antioksidan kapasiteyi arttıracak. Afiyet olsun, sıcacık ve sağlıklı tutsun.

Sağlıkla ışıldadığınız mükemmel bir kış geçirmeniz dileğiyle.

Önerilen Makaleler