TOKSİNLER VÜCUTTAN DOĞAL YOLLA NASIL ATILIR?

Toksinler vücuttan birkaç farklı yolla atılır. Bu yollardan biri; solunum yolu sayesinde her nefes alışverişinizde vücudunuzdaki zararlı maddelerin küçük bir kısmının dışarı atılmasıdır. Soluduğunuz hava ne kadar temiz ve havanın oksijen değeri yüksekse o denli vücudunuzu toksinlerden hızlı temizleyebilirsiniz. Tabi, tek başına solum yolu toksinlerden arınmanıza yardımcı olmaz. Bu konuda vücudunuzun kendini arındırması için gerçekleştirdiği başka etkili yollar da mevcuttur. Bunlardan bir diğeri de boşaltım sistemidir. Boşaltım sisteminin aktif olması vücudunuzdaki toksinlerden ve diğer zararlı maddelerden kurtulmanız için en etkili yoldur. Buna destekleyici olması için beslenme şeklinizi değiştirmeli ve vücudunuza giren her gıdanın vücudunuza ne kadar yararlı ya da zararlı olduğunu ayırt ederek doğru ve doğal bir beslenme düzeni sağlamalısınız. Vücudunuzu arındırmak ve toksinlerden kurtulmak istiyorsanız, beslenme önceliklerinizi rawfood olarak bilinen çiğ beslenmeye göre düzenleyebilirsiniz. (Bu konuda bir uzmana görüşmenizi tavsiye ediyoruz)
Vücudunuzun kendini zararlı maddelerden arındırmak için kullandığı diğer yollardan biri de; terlemektir. Terlemek vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atmanın en kolay yoludur.
Diğer sistemlerden farklı olarak terleme yönteminin daha etkili olması için vücudunuzun hareket etmeye ihtiyacı vardır. Daha çok terlemek için egzersiz yapmanız gerekmektedir. Egzersiz programınızı belirlerken özellikle sizi daha çok terleten ve daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olan egzersizleri tercih edebilirsiniz.
Terlemeyi arttırmak için su içme oranınızı da egzersiz seviyenizle eşit şekilde arttırmalısınız.
Egzersiz yapacağınız günlerde, normal su içme oranınıza 1 litre fazladan eklemelisiniz. Bu sayede hem terleme oranınızı arttırabilirsiniz hem de terleme ile kaybedilen suyu vücudunuza geri kazandırmış olursunuz.
Toksinlerden Arınmak için Uygulamanız Gerekenler

  • Vücudunuzun toksinlerden hızlı ve etkili şekilde arınması için her gün açık havada düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.
  • Çiğ meyve ve sebzeleri, çiğ kuru yemişleri tüketin.
  • Su tüketimini kahve, çay, paketli ve şekerli gıdalar tükettiğiniz zamanlarda normal su tüketiminin üzerine 1 litre fazladan ekleyecek şekilde arttırın. Bu sayede vücudun çay ve kahve ile kaybettiği fazla suyu geri kazanmasını sağlayabilirsin.
  • Daha çok terlemene yardımcı olacak yüzme, dans, koşu gibi kardiyo ağırlıklı egzersizlere programınızda yer verin.

Önerilen Makaleler