TOKLUK SAĞLAYAN 5 BESİN

Sen de pek çok kişi gibi diyete defalarca başlamış ve açlık ile başa çıkmadığın için defalarca bırakmış olabilirsiniz. Aslında doğru beslenme danışmanlığı, doğru tercihler ve yeterli beslenme ile açlık ile başa çıkabilir ve  kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Biz danışanlarımla aç kalmadan zayıflıyoruz. Sen de aç kalmadan zayıflamak istiyorsan tok tutan besinlere öğünlerinde daha sık yer verebilirsin.

Yeşil Mercimek

Kaliteli bir bitkisel protein kaynağı olan yeşil mercimek 100 gramında 18 gram karbonhidrat 9 gram protein içerir. Yaklaşık 115 kalori enerji verir. Hem protein hem karbonhidrat içermesi ve posa içeriğinin yüksek olması sayesinde diyete adaptasyon sırasında tokluk hissinin daha çabuk oluşmasına yardımcı olur. Posa içeriği yüksek olması nedeni ile midede hacim alarak doygunluk hissi oluşturur bu da daha uzun sürede acıkmanızı sağlar. Ana yemeklerde, yemek tercihini yeşil mercimek ile yapılmış bir salatadan veya yeşil mercimek yemeğinden yana kullanarak sen de doygunluk hissinin daha uzun sürmesini sağlayabilirsin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf gevreği soya unu veya pirinç unu ve diğer besinler katılarak sterilize edilir. Sıcak silindirlerde ezilerek hazırlanır. 100 gram yulaf ezmesi yaklaşık 200 kaloridir. Oatrim yulaf yapısından çıkarılan yağlı yapıdır. Doymuş yağların yerine yine yulaftan çıkarılın betaglukan konur. Bu sayede kolesterol düşürücü etkinliği ortaya çıkar. Vücut tarafından sindirilemeyen çözünür lif içeriği yüksek olan yulaf bağırsaklardan kolesterolün emilmesine yardımcı olarak kötü huylu kan yağlarının düşmesine yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçer. Aynı zamanda kan şekerini kontrol altına alarak kilo kontrolünü sağlar.

Yeşil Çay

Çay yaprakları toplandıktan sonra kurutulur, silindirlerden geçirilir, buharlanır ve fermente edilmeden kızartılarak yeşil çay elde edilir. Yapısında bol miktarda polifenol, gallik asit ve flavonoid vardır. 1 fincan yeşil çay 20 mg kafein içerir. Polifenolik bileşikler antioksidan etkinliği sayesinde kanser karşı koruyucu etkinlik sağlar. Yeşil çayın yapısında bulunan kateşinler tokluk hissi sağlayarak kilo kontrolünü destekliyor. Çay ve kahve tüketimini günde 2-3 fincanla sınırlandırmak gerekmektedir.

Yer fıstığı

Yerfıstığı içerdiği protein, yağ, vitamin ve mineral içeriği zengin bir besindir. Protein ve yağ içeriğin yüksek olması tokluk süresini uzatır. Fazla tüketimi yağ içeriğin yüksek olmasından dolayı kilo artışına neden olabilir. Yer fıstığı E vitamini, niasin, folat ve manganezden de yüksek bir besin içeriğine sahiptir.

Çavdar ekmeği

Çavdarın yapısında, buğday proteinleri; gliadin, glutenin, globulin ve albümin bulunmaktadır. Ekmek yapımında genellikle %30 oranıyla, buğday unu ile karıştırılarak kullanılır. Çavdar lif, protein, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiamin, niasin ve antioksidanlar açısından zengindir. Sıkı yapısı çiğneme hissinin daha fazla olması, posa içeriğinin yüksek olması doygunluk hissinin daha uzun sürmesine yardımcı olur.

Diyette sağlıklı tercihler yapmak, tükettiğiniz miktarları kontrol altında tutmak hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız için hayatınızı geçirmeniz gereken en  öneli alışkanlıklardır. Posa içeriği düşük şeker içeriği yüksek besinler daha çabuk acıkmanıza neden olarak kilo kontrolünüzü sağlamanızı zorlaştırır. Bunun için haftada en az 2-3 gün kuru baklagil tüketerek ağırlıklı olarak tercihinizi mercimekten yana kullanarak, ekmek çeşidi olarak çavdar ekmeğini sofralarınızda bulundurarak, ara öğünlerinizde yeşil çay ve yer fıstığına yer vererek, yoğurtlarınızı yulaf ezmesi ile zenginleştirerek kilo kaybınızı sağlayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler