TATLI KRİZLERİNE SAVAŞ AÇ!

Özellikle havaların soğuk olduğu,  evde daha çok zaman geçirdiğimiz bu kış günlerinde artan iştahınız ve tatlı krizleriniz varsa dert etmeyin, yalnız değilsiniz. Metabolizmamız kendini kış moduna aldı, ısınmak için daha fazla enerji daha fazla karbonhidrat ister oldu şu günlerde.  Artan karbonhidrat isteğine karşı ne yapılabilir, tatlı kriziyle nasıl başa çıkılır diyenlere minik ipuçları.
1. Kriz anında önce su içmeyi deneyin.  Suyunuzun içine elma, portakal, limon dilimleri ve tarçın kabuğu koyun. Gün içinde suyunuzu bu şekilde tüketin, bu sayede tatlı ataklarınız azalacaktır.
2. Kuru meyveler kurtarıcınız olsun. Tatlı krizi anında abur cuburlar yerine kuru meyveleri hurmayı, kayısıyı deneyin. Ancak yanında süt-yoğurt-peynir gibi protein kaynakları da olsun.
3.Karbonhidratları tek başına almayın, mutlaka yanında protein kaynakları olsun. Makarna yapıyorsanız sosu kıymalı olsun, pilav varsa içine tavuk ya da yanında yoğurt olsun.
4.Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tercih edin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur ilk tercihiniz olsun.
5. 4 saatten uzun süre aç kalmayın. Ara öğünler olmazsa olmazınız olsun. Öğünleriniz arasında 2-4 saat olsun.
6.Posalı besinleri hayatınıza katın. Yeşil yapraklı sebzeleri, kurubaklagilleri, meyve suyu yerine taze kabuklu meyveleri tercih edin.
7.Şeker içeriği yüksek paketli ürünleri beslenmenizde sınırlandırın. Aldığınız meyveli süt ve yoğurtlarda bile yüksek miktarda şeker olduğunu varsayarsak aldığınız her besinin mutlaka etiketine göz atın.
8.  Aç olmadığınız halde bir şeyler yemek istediğinizde başka bir işle uğraşın. Kitap okuyun, müzik açın, boşluğunuzu dolduracak bir uğraşınız olsun. Böylece duygusal açlığınızı besinlerle doyurmak yerine hobiler edinmiş olursunuz.
9. Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Fırınlanmış sebze-meyve cipsleri, salatalık dilimleri, cherry domatesler, yağsız patlamış mısır alternatifler arasında.
10. Tarçın vazgeçilmeziniz olsun. Suyunuza, meyvelerin üstüne, süte, yoğurda katabilirsiniz. Bu sayede kan şekeriniz dengelenecek, ataklarınız azalacaktır.

Önerilen Makaleler