TATİL SONRASI FAZLALIKLARDAN SPORLA KURTUL

Yazın tam ortasında, hem de uzun bir bayram tatili sonrası dinlenmiş, kafamızı olabildiğince boşaltmış ve enerji toplamış halde gerçek dünyaya yeniden dönmüş bulunuyoruz.
Hazır uzun bir tatil, arkadaşlarla hasret giderme, yeni mekanlarda yeni lezzetleri deneme, eski lezzetlerde tatil rehavetiyle belki de farkında olmadan aşırıya kaçma derken, belki birkaç kilo almış olabiliriz. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor, özellikle hala yaz mevsiminde incecik kıyafetler saklanmaya hiç yardımcı olmuyorken?
Öncelikle asla yapmamamız gereken şeyi belirtmek istiyorum: Hızla kilo vermek için “yeme-içme” rutinimizi birdenbire kısmak! Bu taktik kısa vadede vücuttan su kaybederek tartıda biraz düşüş varmış gibi gösterse de, gerçekte metabolizmamızın “Eyvah, beni aç bırakacak, temel yaşam fonksiyonlarım için bile enerji bulamayacağım! İyisi mi ben şu yağ rezervlerini bir kilitleyeyim de, zor günler için depoda bulunsun” demesine sebep olur.

FAZLALIKLARDAN SPORLA KURTUL

Yapmamız gereken şey; dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile birlikte bir egzersiz programıdır. Hem yürümek hem de koşmak vücudu harekete geçirmek için hepimizin tercihimize göre kullandığı faydalı aktiviteler olmakla birlikte, bazen hedeflerimize ulaşmada yavaş veya yetersiz olabiliyor. Bunun temel sebebi, vücudun normalde tembel oluşudur. Peki tembellik ile neyi kast ediyorum?
Yani, vücut bir aktiviteyi ilk yapmaya başladığımızda hızlı tepki verip kilo kaybı yönünde olumlu bir gelişme sağlarken, birkaç gün/hafta sonrasında yavaşlama eğilimindedir. Bunun sebebi, vücut bir aktiviteyi öğrenir, özümser, ezberler ve bağışıklık kazanır. Artık aynı süreyi aynı hızda koşarak maalesef daha az kalori harcarsınız. Bu vücudumuzun minimum enerji kullanarak maksimum hareketi sağlamaya çalışmasından ileri gelmektedir.
Bunun önüne geçmek için vücudun ezberini bozmalıyız. Örneğin; normalde belli bir tempoda 20 dakika yürüyorsunuz. Bunun yerine 10 dakikası yine aynı tempoda yürüyüş, 5 dakika koşu, 5 dakika öncekinden daha hızlı tempo yürüyüş ile yine süre olarak 20 dakikayı çeşitlendirerek tamamlayabilirsiniz. Aynı durum koşular için de geçerli. Hem daha eğlenceli ve oyun gibi, hem de daha fazla kalori yaktığınız bir antrenman yapmış olursunuz.
Ayrıca, durmadan koşmak veya yürümek zor geliyorsa, şu önerilere de göz atmalısınız:
Örneğin; 30 dakikalık bir yürüyüş/koşu hedefiniz var. 4-5 dakikada bir durarak önceden belirlediğiniz lounge, mekik, ters mekik, şınav gibi hareketlerden her durduğunuzda farklı birini yapabilir; böylece hem daha yüksek seviyede spor yapmış, hem de daha fit görünmenizi sağlayacak eğlenceli fakat nispeten daha yorucu ve verimli bir program uygulamış olabilirsiniz.
Vücudunuzun ezberini bozduğunuz, daha eğlenceli antrenman programlarıyla dolu güzel günler dilerim.

Önerilen Makaleler