TARTIŞILAN DİYET KİTABI “ALTI HAFTADA AMAN TANRIM”

Herkese Merhaba,
Öncelikle belirtmeliyim ki, Monthly Fitness benim ilk deneyimim! Uzun zamandır diyet ve sağlıklı beslenme ile ilgili yabancı kaynaklardan araştırmalar yapıyor ve bu konuda oldukça fazla kitap ve makaleler okuyup gündemi takip ediyorum. Bilginin paylaştıkça arttığı ve işe yaradığı gerçeğine dayanarak, edindiğim tüm bilgi ve birikimlerimi sadece tanıdığım kişilerle paylaşıp sınırlı kalmaması adına buradan sizlere de ulaşmak ve elimden geldiğince bu konuda güvenilir kaynaklardan doğru bilgiler öğrenmeye çalışıp sizi bilgilendirmek istiyorum. İnanıyorum ki, insanlarla bilgi paylaşımında bulunmak hem okuyan için hem de  özellikle yazan, paylaşan için önemli bir gelişim aracıdır. Bu yüzden yazılan her yazıda kendime de bir şeyler katacağım düşüncesiyle bu yolculuğa çıkmış olmaktan dolayı çok mutluyum.
Bu arada benimle ilgili daha detaylı bilgiye Fityazar Bölümü’nden ulaşabilirsiniz.
Fityazar olarak ilk konumu, son zamanlarda çevremde de çok konuşulan ve tartışılan bir diyet kitabı üzerine seçtim. Kitabın adı “Altı Haftada Aman Tanrım” (“Six Weeks to Oh My God”).
Ünlü Dukan diyetinin tahtına oturan ve en çok satanlar listesine giren bu kitabı duyar duymaz satın aldım ve kitabın kafamızı gerçekten karıştıran şaşırtıcı formüllerini sizinle paylaşmak istedim.
Hollywood yıldızlarının antrenörü olarak tanınan ünlü İngiliz vücut geliştirme koçu Venice A. Fulton (Asıl ismi, Paul Khanna) tarafından kaleme alınan bu kitap, 6 haftada istenilen forma kavuşmayı ve aynı zamanda selülitlerinizden de kurtulmayı vaat ediyor. Özellikle belirtmeliyim ki, Paul Khanna doktor veya diyetisyen değildir. Bu diyet sadece kendi araştırmaları ve kişisel deneyimlerine dayanmaktadır.
Diyetin esas amacı, altı hafta boyunca altı temel formül ve diyete özgü bir yöntem olan ‘balon şişirme’ egzersizi ile vücudu yağ yakma mekanizamasına dönüştürmek! Bu amaçla uygulanması gereken altı formülü özetlemek gerekirse, yazar sabah uyandığınızda öncelikle aç karnına sade kahve içmenizi öneriyor çünkü yazara göre boş mideye kafein aldığınızda vücudunuz daha hızlı yağ yakmaya başlıyor. Kahve içtikten sonra ise yağ hücrelerinizin kanda asılı kalmaması için en az 30 dakika egzersiz yapmanızı ve kesinlikle kahvaltıyı atlamanızı tavsiye ediyor. Fulton’a göre kahvaltı etmeden hareket edildiğinde vücut yağ depolarını kullanmak zorunda kalacak ve böylece yağ yakmaya başlayacaksınız. Bir diğer formül ise her sabah en fazla 15 dakika soğuk su ile duş almak. Fakat bunu kalp ve diyabet hastalarına önermiyor tabii. Aniden soğuk suya girmek yerine önce vücudu 2-3 dakika kademeli olarak soğuk suya alıştırmak ve sonrasında soğuk su ile dolu küvete en az 5 dakika boyunca oturmak gerekiyor. Yazara göre soğuk duş metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını sağlıyor. Diğer can alıcı nokta ise günlük öğün sayısı. Günümüzde çoğu sağlıklı beslenme uzmanlarının özellikle üzerinde durup vurguladığı sık ve az yeme alışkanlığımızın tam tersine bu diyette günde sadece 3 doyurucu öğün yemeniz ve ara öğünlerden kesinlikle uzak durmanız gerektiği vurgulanıyor. Yazar, öğünler arası 3-5 saat boşuk olmadığı takdirde vücudun yağ yakma sürecine giremeyeceğini savunuyor. Son olarak, her öğünün yüzde 50 protein içermesi ve besinlerin karbonhidrat değerine bakıp günde 120 gramdan fazla tüketilmemesi gerektiği üzerinde duruyor. Evet, diyetin ana fikrini size kısaca özetledim fakat çok daha şaşırtıcı bilgiler ve yazarın görüşleri için kitabı okumanız gerekecektir.
Peki bu diyet gerçekten işe yarıyor mu?
Bu konuda her ne kadar çok okuyup araştırsam da uzman olmadığım için şahsi düşüncelerimi belirtmek yerine doğru karar vermenizi sağlayacak uzman görüşlerini paylaşmak istiyorum.
Yeme Bozuklukları Araştırma Merkezi (The National Centre for Eating Disorders, UK) kurucusu Deanne Jade, böyle bir diyetin metabolizmaya zarar vereceğini ve bu diyetin bırakılması halinde verilen tüm kiloların geri alınacağını belirtiyor. Ayrıca soğuk su ile yapılan banyonun ciddi şekilde bağışıklık sitesmine zarar vereceğini ve kahvaltı edilmeden içilen koyu kahvenin böbrek üstü bezlerini uyararak vitamin ve minerallerin vücuttan atılmasına ve tiroitlerde hasara yol açacağını söylüyor.
Dr. Ian Campbell (Obezite ve Zayıflama Uzmanı) ise bu kitaptaki önerilerin gerçekte kilo verme üzerinde çok etkili olmayacağına, özellikle soğuk duş yapmanın oldukça zararlı olabileceğine inanıyor. Dolayısıyla bu kitabı kesinlikle tavsiye etmiyor.
Kognitif Davranış Terapisti (The Inside Network, UK) Donovan Pyle’a göre, genç kızların arkadaş grupları içinde zayıf olma rekabeti motive edici gözükse de bu kitap, özellikle gençleri sağlıklı olmaktan çok zayıf olmaya teşvik ediyor.
Sonuç
Tüm bu bilgiler ve uzman yorumları çerçevesinde, benim size naçizane tavsiyem, her duyduğumuz bilgiye araştırmadan inanmamanız gerektiği. Bu bilgiler size ne kadar doğru ve mantıklı geliyor bilmiyorum ama kesinlikle inanıyorum ki, zayıflama kesinlikle diyetisyen ve uzman doktor kontrolünde kişiye özel beslenme ve egzersiz programları uygulanarak olmalıdır. Herkesin nasıl farklı bir karakteri varsa, vücudunun çalışması ve verdiği tepkiler de birbirinden farklıdır. Bu sebeple, yeryüzündeki her birey kendine özgü bir beslenme programı uygulamalıdır.
Umarım ilk yazım bazı soru işaretlerinize cevap olmuştur. Diğer yazılarımda buluşmak üzere.
Hoşçakalın.
Kaynaklar:
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/woman/health/health/4424548/Just-how-dangerous-is-the-OMG-diet.html
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2167496/Six-Weeks-To-OMG-Fears-teenagers-risk-eating-disorders.html
http://www.telegraph.co.uk/health/dietandfitness/9359803/The-OMG-diet-as-silly-as-it-sounds.html
http://www.mirror.co.uk/lifestyle/dieting/six-weeks-to-omg-get-skinnier-than-all-your-1055225

Önerilen Makaleler