TARTIDAN UZAKLAŞMANIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTEREN 4 SİNYAL

Tartının sadece kilonuzu ölçmek için bir gereç olarak kalması gerektiğini biliyorsunuz, yinede kendinizi tartmadan duramıyor musunuz? Gördüğünüz rakam sizi sevinçten havaya uçurup, diğer bir günde mutsuz mu hissettiriyor? Tartilma istegi ile tarti takıntısı arasında fark var. Peki bu masum alet kabusunuz ve takıntınız haline geldiğini nasıl anlarız?
Sinyal 1: Kilonuzu problem haline getiriyorsanız.
Zayıflamak isterken tartıda gördüğünüz sayının önceki haftaya göre düştüğünü görmek isterken, tartıya çıktığınızda yaşadığınız heyecan gayet normal. Çünkü diyet ve spor yapmak için sarfettiğiniz enerjinin karşılığını almak istiyorsunuz. Ancak gün boyunca kilonuz ile ilgili endişeleniyorsanız, kilonuz takıntı haline gelmiştir.
Sinyal 2: Günde birden fazla tartılıyorsanız.
Diyetisyenler tarafından da önerilen günde bir defadan fazla tartılmamak. Kilonuz he rgün değişebilir ve gün içerisinde iniş ve çıkış yaşanır. Vücuttaki su oranı, yediğiniz, içtikleriniz, kabızlık ve yaklaşan regl döneminiz bile tartıya yansıyabilir. Bütün bu faktörler etkileyebileceği için kilonuz için endişelenip gününüzü zehir etmenin faydası yok.
Sinyal 3: Kilonuzu gramına kadar biliyorsanız.
Üçüncü sinyal tam anlamıyla kilonuzun sizin için ne kadar önemli olduğuna dair kesin kanıtıdır. Gramına kadar kilonuzu bilip, gün içerisinde kaç gram almış olabileceğinizi biliyorsanız, takıntınzı sorgulamanın vakti gelmiş demektir. Kilo kaybı zayıflama sürecinizde önemli bir husus. Önerilen haftada veya ayda kendinizi aynı zamanlarda tartıp ve vücut ölçülerinizi yaptırıp, uzun vadede ne kadar kilo verdiğinizi ve ne kadar inceldiğinizi baz almak. Bu sizi daha fazla motive edecektir.
Sinyal 4: Günlük moraliniz çıkan sonuca bağlıysa.
Tartıda çıkan sayı düşük olduğunda sevinirken, yüksek çıktığında moraliniz bozuluyorsa kilonuz sizi fazlasıyla etkiliyor demektir. Kilonuzun sizi bu derecede etkilemesini izin vermeyin.
Unutulmaması gereken tartıda çıkan sonuç sadece sizin vücut ağırlığınızı belirtir. Çıkan o sonuçta sadece sayılardan ibaret. İç dünyanızdaki güzellik bu sayılardan çok daha önemli.

Önerilen Makaleler