Stresten kurtarıcı, sakinleştirici pilates programı

Kısa süren eğlenceli bir yazın ardından gelen duygusal ve bunalım ayları olarak bilinen sonbaharda kendinizden vazgeçmek yok. Metabolizmanızın yavaşladığı  iş, okul, aile stresinin arttığı, etli baklagillerle yapılan yemeklerin hayatımıza en çok girdiği bu aylarda kilo almak kaçınılmaz olabilir. Her zaman söylediğim gibi sağlığınız için kendinize önem vermeniz ve kendinizi sevmeniz çok önemli. Mevsimlerle birlikte ruh halimizin de değiştiği bir dönemdeyiz. İş, okul, çocuk, eş, sevgili derken kendimizden ödün verdikçe veriyor ve hak ettiğimiz karşılığı alamayınca da en çok yine biz üzülüyoruz. Bu durumu az çok hepimiz yaşamışızdır. Bu noktada yapmanız gereken sadece her gün kendinize ayıracağınız 1 saat olacak. Bu bir saatte dinlenebilir, sağlığınızı ve fiziğinizi koruyabilir ve kendinizle ama sadece kendinizle ilgilenebilirsiniz. Bunu hak ettiğinizi bilerek kendinize bakımlar uygulayın, dışarı çıkıp 30 dakika yürüyüş yapın, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla buluşun, evde hafif bir müzik eşliğinde pilates yapın, banyoyu kokulu yağlarla hazırlayın ve kendinize sıcacık bir keyif hazırlayın. Her gün bunlardan bir tanesini yapın. Zamanla ne kadar mutlu olduğunuzu ve kendinize ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu anlayacaksınız. Unutmayın siz çok önemlisiniz.
 
Stresten kurtarıcı sakinleştirici pilates programı ile ekim ayını sakin ve sağlıklı bitireceğiz.
Bu sayımızda gergin geçen iş, okul ve aile hayatınızdan, kendinize ayıracağınız zamanla rahatlamanıza ve gerginliklerden pilatesle kurtulmanıza yardımcı olacağım. Tabi kurallar çok önemli. Bu ay kendinizi sakin, sabırlı, sağlıklı ve fit bulacaksınız. Kendinize ayıracağınız zamanla sağlıklı ve mutlu bir ay geçirmeniz için aşağıdaki kurallarla başlayalım.
 
1. kural: Her gün kendinize 30-60 dakika arasında bir zaman ayırmanız gerekiyor.
2. kural: Sevdiğiniz müzikleri, (dinlendirici ve sakin olması daha iyi olur) kısık seste açın.
3. kural: Evin ışık alan ve sessiz olan bölümüne geçin ve perdeleri açın (gökyüzü, bahçe, orman, deniz görüş açınızın içinde olsun). Eğer bu mümkün değilse aydınlık ve sesiz bir odada olmanız daha iyi.
4. kural: Bu sayıda gösterdiğim esneme ve rahatlama hareketlerini sürelerine uygun tekrarlayın. Burundan nefes alın, ağızdan nefes verin. Bu nefes tekniğini düzenli olarak tekrarlayın.
5. kural: Zamanınız varsa 2 set veya 3 set olarak baştan sona tekrarlayın.
6. kural: Pilates esnemelerinden sonra 30 dakika yürüyüş yapın ve son bir set daha tekrarlayıp günlük rahatlatıcı sporunuza son verin.
7. kural: Rahatlatıcı programı uygularken açlık ve tokluk durumunuz çok önemli. Rahatlatıcı pilates programına başlamadan en erken iki saat önce yemek yemiş olmalısınız. Daha geç olabilir ama kesinlikle daha erken olamaz. Tokluk hissinizin olması güzel bir şey ama şişkinlik hissi vermeden sizi rahatsız etmeden olması gerekiyor. Bu nedenle en erken iki saat önce yemek yenmiş olmalıdır.
8. kural: Su içilebilir ama mideyi şişirmemek şartı ile.
9. kural: Sonbahar detoks programını ilk iki gün boyunca rahatlama pilates programı ile uygulayabilir daha sonra, düzenli diyet programınıza geçerek vücudunuzu diyete hazırlayabilirsiniz.
10. kural:  Beslenmenize dikkat edin, stresten uzak durun ve her gün bir saatinizi pilatese ayırın rahatlayın.
 [divider]
 
        

Önerilen Makaleler