STRESLİ BİR GÜNDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKEN 3 YOGA POZU

Daha güçlü, daha sakin ve kendinden emin

Eğer önünüzde uzun ve stresli bir gün varsa kendinizi yıpranmış sinirlerinizi düzeltecek büyülü bir hareket için dilek diliyor halde bulabilirsiniz. Belki büyü değil ancak stresi kontrol altına almada büyük etkisi olan güçlü bir şeyden bahsedebiliriz: Yoga

Stres dolu bir gün bekliyorsanız size 3 stres azaltıcı yoga pozu bahsetmek istiyorum;

Goddess pose - Monthly Fitness Yoga Pozu

Güçlü Hissetmek İçin – Tanrıça Yoga Pozu (Utkata Konasana)

Bacaklarınızı 3 ayak uzunluğunda açın. Ayak parmaklarınızı yavaşça dışa doğru açarak dizlerini kırın ve yere paralel olarak durun. Dizlerinizi ayak bileği hizasında tutun ve içeri doğru dönmesine izin vermeyin. Pelvisinizi doğal pozisyonunda koruyarak bacaklarınızın çok açık veya kapalı olmamasına dikkat edin.

Bu pozisyondayken kaktüs pozu için  kollarınızı yan taraflara doğru açın  ve bu şekilde 5-10 kere arası derin nefes alarak bekleyin.

‘’Bu poz sizi daha güçlü hissettirecek’’

Paripurna Navasana - Monthly Fitness Yoga Pozu

Kendinden Emin Hissetmek İçin – Bot Yoga Pozu (Paripurna Navasana)

Ayaklarınız kalçanızdan uzak ve önünüzde olacak şekilde yere oturun. Pelvisinizi rahatlatmak için öne ve arkaya doğru sallanarak sırtınızdaki zayıf kemikleri bulabilirsiniz. Bacaklarınızı dizlerinizin altından kavrayın ve arkaya doğru yaslanarak  dirseklerinizi düzleştirmeye başlayıp göğüs kafesinizi açık tutun. Karnınızı yukarı ve içeri doğru çekin, eğer bu size rahat hissettiriyorsa bir bacağınızı yerden yukarı doğru kaldırın. Bu da rahatsa diğer bacağınızı da kaldırabilirsiniz. Bu hareketi bacaklarınızı düzleştirmek için devam edin. Daha zorunu yapmak isterseniz ellerinizle bacaklarınıza ulaşmaya çalışın.

Uttanasana - Monthly Fitness Yoga Pozu

Sakin Hissetmek İçin – Ayakta Öne Eğilme Yoga Pozu (Uttanasana)

Ayaklarınız bir kalça genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun ve öne doğru eğilerek kalçanızdan öne doğru bükülün. Eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyun. Yapamıyorsanız yoga blokları veya sandalye kullanarak yeri kendinize yaklaştırın. Bu pozda birkaç nefes boyunca dinlenin.

Bu hareketin önemi gevşemeniz ve kendinizi bırakmanız..

Bu bilgilerden stresli bir gün için kapıdan dışarı adımınızı atmadan önce yararlanın.

Kaynak: huffingtonpost

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] Stres, genellikle vücutta bir gerilim hissi, kalp atışının hızlanması, nefes alıp vermede hızlanma, kas gerginliği, terleme, uyku problemleri, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, endişe, huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Stresli bir durumla karşılaşıldığında vücutta salgılanan stres hormonları (örneğin kortizol), bedenin alarm durumuna geçmesine neden olur. […]

Comments are closed.