Stresle Vedalaşmanın 20 Yolu

1)Hobi edinin. Spor, resim, müzik, el sanatları, tiyatro gibi amatör olarak yapabileceğiniz aktivitelere zaman ayırın.

2)Dengeli beslenmeye özen gösterin. Düzenli uyku, stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

3) Nefes alma ve gevşeme egzersizleri yapmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için meditasyona ya da yogaya başlayabilirsiniz.

4) İş yerinizde, okulunuzda ya da hayatınızın her noktasında gereksiz rekabetten uzak durun. Kimseyle kendinizi kıyaslamayın.

5) Olumlu taraflarınızı ve olumsuz taraflarınızı bir kağıda yazın. Kendinize dürüst davranın ve olumsuz yanlarınızın temeline inin. Olumlu yanlarınızla gurur duyun ve kendinizi sevin.

6) Gülmek için sebep aramayın, yeni tanıştığınız birine gülerek selam verin. Ve üzgün, depresif ruh halinizden vazgeçin. Hareketli müzikler buna yardımcı olacaktır. Depresif müziklerinizden uzak durun ve kötü şeyler düşünmemeye çalışın.

7) Gerçekçi ve gerçekleştirebileceğiniz hedeflere yönelin. Yıllık planlamanızda, yapmak istediğiniz ama gerçekleşmesi mümkün olan hedefleri not alın.

8) Sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Yalnız kalmak sizi strese yöneltir. Bu dönemlerde olabildiğince sosyalleşmeye özen gösterin.

9) Yalan söylemekten kaçının ve bu tarz ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Yalan söylemek, sizi söylediğiniz kişiyi her gördüğünüzde strese sokar, uzak durun.

10) Paylaşın. Sorunlarınızı en yakın arkadaşınızla ya da annenizle paylaşın. Farklı bir görüş, sorunlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir…

11) Kendinize zaman ayırın. Her zaman kalabalık ortamlarda bulunmak da sizi yorabilir. Stresten uzaklaşmak kalabalıktan da uzaklaşmak anlamına gelir. Sorumluluklarınızı unutabileceğiniz 60 dakika, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissetmenize yardımcı olacaktır.. Denizle aranız iyi ise, sahil turu en güzel dinlenme şekliniz olabilir. Sahil kenarında yürüyüş ya da bisiklete binmek de aktiviteler arasında yer alabilir.

12) Affedin. Eski bir arkadaşınızı, eski sevgilinizi, annenizi, kardeşinizi, patronunuzu ve hatta kendinizi. Hata yapabilirisiniz ve evet herkes hata yapabilir. Bu gerçekle yüzleşme zamanı tam da şu an ve elinize telefonu alıp eski bir arkadaşınıza onu affettiğinizi ve her ne kadar hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını bilseniz de bunu yapmak istediğinizi anlatan bir mesaj atın. Kendinizi daha rahat hissedeceksizin.

13) Kendinizle ilgilenin. Hayattan kopacağınız 1 saati kendinize ayırın. Size ulaşılabilecek bütün yolları kapatın, gerekirse zilin sesini kapatın. 🙂 Uyuyun, kitap okuyun, meditasyon yapın, küvetinizi sıcacık su ve en sevdiğiniz vücut şampuanlarıyla doldurup içinde uyuklayın. Evde tek başınıza en sevdiğiniz kurabiyelerden, keklerden yapının. Bir sonraki gün, iş arkadaşlarınıza dağıtırsınız. 🙂 Hem kilo almamış hem de arkadaşlarınızın olumlu düşünceleriyle anılmış olursunuz. Tadı damaklarında, siz akılarında kalmış olursunuz.

14) Etrafınızdan pozitif düşünceli arkadaşlarınızı eksik etmeyin. Olumlu düşünceli insanlar hayat enerjinizi artırır ve bardağın dolu tarafını hatırlatırlar.

15) İşlerinizi zamanında ve tam olarak yapmaya özen gösterin. Son dakikaya bırakılan işler strese girmenize sebep olur.

16) HAYIR. Kelimesini kullanmaya başlayın. Karşınızdakileri kırmamak için kullandığınız tüm evetleri hayıra çevirin. Ve kendiniz için iyi bir şey yaptığınızı bilin.

17) Çalışma alanınızı renklendirin. Kalemlerinizi, kağıtlarınızı ve masanızda gördüğünüz her objeyi renkli olacak şekilde tasarlayın. Kaleminizin başında devamlı dönen bir oyuncak olsun. İş ortamı sıkıcı olabilir, siz kendi dünyanızı masanızda yaratın.

18) Hep giymek istediğiniz; ama tarzı sizin için uç noktalara dayanan kıyafetleri alın ve giyin, kendinize yenilik getirin. Bir bakarsınız tarzınız değişir…

19) Büyük tepkiler vermekten kaçının. Bunu, bazen farkında olmadan bazen de karşımızdakilere ne hissettiğimizi göstermek için bilerek yaparız. Bu konumda soğuk kanlılık en iyisi. Hem sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz hem de yapay görünmekten kurtulmuş. Olası dedikodularla canınızı sıkmaktan kurtulursunuz.

20) Lavantayı evinizde eksik etmeyin. Lavantanın temiz ve sakinleştirici kokusu kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Özellikle, uyumadan önce lavanta kokusunu yatak odanızda bulundurun. Rahat ve sakin bir uykunun kapılarını aralamış olursunuz.

 

Önerilen Makaleler