STRECHING NEDİR VE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Streching Nedir?

Streching için kısaca şunu diyebiliriz; Kasın yapısının daha esnek olması ve uyarıldığı anda hızlı cevap verebilme ve tekrar hızlı toparlanabilme özelliğini kazanabilmesi için yapılan egzersiz  çalışmalarıdır.Elbette bu kadar kısaca tanımlamak çok etkili olmayacaktır fakat yazı içerisinde devamlı streching egzersizlerinin ne anlam ifade ettiğini göreceksiniz.

Antrenman amaçlarımız ne olursa olsun ortak anlamda bir amaç için hareket etmek zorundayız ki hedeflerimize en güvenli ve net bir şekilde varalım.Bu konuda ki tek ve ortak  engelimiz de sanırım sakatlık olacaktır.

Kas yapımız bilindiği gibi tek başına amaca yönelik bir güç oluşturmuyor, bir ekip halinde hizmet ediyordu. Kısaca hatırlamak gerekirse; sinir sisteminden emir kasa gidiyor ve bu yolda reseptörler ile hız ve yoğunluk kazanıyor. Reseptörler kasa ulaştığında kas, gelen emiri uyguluyor. Bu hareketi uygularken eklem ile hareket ediyor ki eklem özgürlüğü kadar bir hareket açığa çıkabiliyor. Oluşan yük önce kas iğciği ve sonrasında golgi tendon organı ile kontrol ediliyor.Burada önemli olan nokta kaldırmak istediğimiz yük ve acaba bu yükü kaldırabilecek gücümüzün olup olmadığı konusunda farkındalığımız?

İşte burada streching egzersizlerinin önemi ortaya çıkıyor diyebiliriz.Kaldırmak istediğimiz yükler ya da bizi hedeflerimize ulaştıracağına inandığımız hareketler, eğer kaliteli uzayabilen ve kısalabilen bir kas yapısına sahip değilsek ne yazık ki sakatlık ile sonuçlanacaktır. Çünkü antrenmanlarımız da ki hırs ve inatçılığımız ile hormonlarımızın bizi ele geçirmesi sonucu ,kas gücü kapasitemizi aşacak ve sırasıyla  önce kas iğciği ve daha sonra golgi tendon organımızdan beyine giden ”bu kilo ağır,kaldırmaya devam edersen kas zarar görecek” emrini ne yazık ki duymazdan gelmemize ve sonucunda kas harabiyetleri yaşamamıza sebep olacaktır.

streching - Monthly Fitness

Ne kadar güçlü olursak ya da olduğumuza inanırsak, esnek bir kas yapımız yok ise hedeflere ulaşma konusunda ciddi sorunlar ile karşılaşmamız an meselesi.Bu konuda streching egzersizleri mutlak antrenman programlarımızın başında ve sonuda mutlak yer almalıdır.

Antrenman başında iyi bir ısınma sonrası yapılacak esneme hareketleri ile kas yapısı fizyolojik olarak gerilmeye hazır hale gelecek ve uygulayacağınız hareketlerde sinir sistemi ile uyumlu bir bilgi alış verişi yaşayacaktır.Bu önce güvenliğiniz için daha sonrada maksimal verim alabilmeniz için asla atlanılmaması gereken bir durumdur.Antrenman sonrası kaslar ciddi gerilimlere maruz kaldığından eki tonusuna döndürülmeye çalışılmalı ve bundan dolayı streching hareketleri antrenman programlarınızda mutlak yerini almalıdır.

Hedefleriniz ne olursa olsun ilk hedefiniz; sizi antrenmanlarınızda daima taşıyacak olan kaslarınıza kaliteli uzayabilme ve kısalabilme kabiliyeti aşılamak olmalıdır. Bunu başardığınız sürece gerçek gücünüzü ortaya çıkartabilirsiniz.

upperness

Önerilen Makaleler