SPORDAN SIKILDIĞINIZA DAİR SİNYALLER

Spor yapmanın yaşam tarzının olması gerektiğini bir çok araştırmacı vurguluyor ve araştırmalardaki sonuçlar bunun sağlıklı yaşam için önemli bir etken olduğunu belirtiyor. atlanmaması gereken küçük bir dipnot vardır elbette. Yaptığınız sporunuz rutin haline gelmesin. Her antremanda aynı şeyleri tekrarlıyorsanız etkisi azalacaktır ve rutinleşmil  bir antreman sizi motive etmeyecektir. Aşağıda sıralayacağımız 3 ipucuyla rutin haline gelmiş sporunuzun farkına varabilir ve verilin öneriyi uygulayabilirsiniz. 

İlerleme kaydedemiyorsunuz

Kendiniz için belirlediğiniz hedeflerinizde tavana ulaştığınızı düşünüp, nasıl devam etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ‘kırmızı alarm’ çalıyor demektir. Örnek olarak, hala 5 kilonetteyi 30 dakikada koşuyorsun ama kendinizi ilerletemiyorsanız acilen yeni bir program yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde tekrar kaybettiğiniz motivasyonunuzu yakalayabilirsiniz. Bunu bir arkadaşınız veya spor salonunda özel antrenörlerle başarabilirsiniz. Önemli olan sizi destekleyecek ve sizinle beraber bu engeli aşabilecek biri olmalı yanınızda. 

Sporu erken mi bırakıyorsunuz

Bir saat yürümek için zaman ayırıp, saati doldurmadan bırakıyorsanız değiştirmeniz gereken birşeyler var. Yaptığınız spor tek tip olmasın. Çeşitli spor dallarına yönelin ve bunları denemekden çekinmeyin. Yürüyorsanız, koşun. Bisiklet sürüyorsanız, spinning’le şansınızı deneyin. Sporu yarıda bırakmanızın başka bir sebebi, enerjinizin tükenmiş olması olabilir. Hergün kendinizi spor yapmaya zorlamayın. Bir veya iki gün istirahat etmeniz ve enerji depolamanız için zaman verin. Tekrar başladığınızda daha enerjik bir başlangıç yapacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Saate bakmaktan kendiniz alamıyormusunuz

Son olarak kolunuzdaki saate bakmaktan yaptığınız sporda verimli olamıyorsanız, bu rutinden acilen çıkmanız lazım. Rutin olan şeyler zamanla sıkılmaya ve devamsızlığa yol açar. Bazen ufak bir değişiklik bile yeniden heveslenmenize ve yaptığınız sporda daha çok verimli olmanızı sağlar. Unutmayın daha çok verimlilik, daha çok ilerleme demektir!

Önerilen Makaleler