SPORDA KAFEİN VE TAURİN

Spor yapan bireyler,özellikle fitness düzeyi ileri seviyede olanlar bazı antrenmanlardan önce veya sonrasında enerji anlamında veya mental olarak motivasyonsuz olabiliyorlar.
Bugünkü yazımda bunun için önemli iki maddeden bahsedeceğim.
Öncelikle kafeini anlatmak isterim;
Kafein,bir alkaloid olan,doğada bircok bitki ve meyvede bulunan bir maddedir. Kafein, nitrik oksit (NO) seviyesini arttırır diyor Hiroshima Üniversitesi’nden (Japonya) araştırmacılar. NO kan damarlarını genişleterek kanda taşınan besinlerin kaslara daha hızlı gitmesini sağlayan bir maddedir. Yani antrenmana adapte edecek olursak,kafein almak kandaki nitrik oksiti arttırır,artan nitrik oksit kaslara daha fazla besin taşır,besine doyan kaslar ağırlığı kaldırırken sizi hiç de yormazlar. Pre workout (antrenman öncesi) sporcu besinlerinin de temel prensibi NO oranını arttırmak ve enerjinizi yükseltmektir. Zaten bu yüzden içlerinde bol miktarda kafein taurin ve kreatin bulunur.
Yapılan araştırmalar ve açıklanan sonuçlar tabiki sağlıklı kardiyovasküler sistemleri güçlü ve kafeine alerjisi olmayan bireyler içindir.
Kafein hangi yiyecek ve içeceklerde bulunur?
Hangi içecekte ne kadar kafein var?
Filtre kahve – 135 mg
Hazır kahve – 95 mg
Espresso – 50 mg
Kola – 46 mg
Demlenmiş çay – 35-50 mg
Yeşil çay – 25 mg
Bitter çikolata – 31 mg
Tokluk Sağlayan 5 Besin içerisinde de kafein içeren gıdalar vardır okumak için tıkla.
Peki ya kafeinin fazlası ne yapar?
Kafein uzun süre tüketilmesi halinde bağımlılık yapabilen bir maddedir. Kahve bağımlılığı kısa sürede geçebilen ve bazı kişilerde az da olsa depresyon sinirlilik vb yan etkilere sebep olabiliyor.Sizlere tavsiyem,pre workout vb ürünler doğal yoldan alınan kafein ve hap halinde alınan kafeinler için haftada 1500 mg dan fazla (max 5 antrenman) alınmamalı ve 2 haftada 1 ara verilmelidir.Kardiyovasküler sistemleri zayıf bazı kişilerde ise çarpıntı tansiyon yükselmesi vs etkileri de olabiliyor. o yüzden bu kişilerin hiç tüketmemelerini tavsiye ederim.
Taurin
Birçok enerji içeceği preworkout sporcu besinlerinde bulunan esansiyel bir aminoasit olan taurin de gene NO arttırıcı enerji düzeyini yükseltici ve antrenmana adapte olmayı zihinsel yönden etkileyen,kardiyovasküler ve nörofizyolojik fonksiyonları düzenleyen bir maddedir.
Fazla taurin zararları nelerdir?
Normal bireylerde 3000 mg a kadar alınabilen taurin kalp hastaları niçin max 2000 mg olarak öngörülmektedir. Kayıtlara göre herhangi bir fizyolojik rahatsızlığa sebebiyet verildiği görülmemiştir.
Kısaca özetlersek,taurin ve kafein motivasyonu ve enerjiyi gerçek anlamda arttırarak ekstra sonuç veren maddelerdir. İlerleyen yazılarımda görüşmek üzere…

Önerilen Makaleler