Şart, zorunlu veya olmazsa olmaz bir aktivite değildir spor yapmak. Ama, evet kocaman bir amas’sı var. Eğer kendimizi seviyorsak, spor yapmamız şart. Spor sadece zayıflamak için yapılmamalı.
Spor yaparken salgınanan serotonin hormonunun etkisiyle size haz verir ve mutlu eder. Kendimizi seviyorsak eğer, bu mutluluk hormonunun daha çok salgılanmasını isteriz, bir nevi bağımlısı haline geliriz. Ama bu bağımlılık haline gelene kadar geçen zaman çok önemli. Spora başlamak isteyenler, uzun süre yapamayacaklarından endişelidir. Bu endişeden ve bazı düşünce kalıplarından oluşan sorumluluktan dolayı sporun devamlılığı olmaz. Şu soruları kendinize sorun ve yanıtlarına göre spor konusunda kararınızı verin.
Kendinizi seviyormusunuz?
Hayatınızı tekrar gözünüzden geçirin ve memnunmusunuz diye kendinizi sorgulayın. Değiştirmek istediklerinizi kendinize hedefleyin ve hedefinizi ulaşmak için gerekli yolları gözden geçirin. Hedefiniz ne olursa olsun, farkındalığınızı arttırmak amaçlı olsun. Hayatınızda olan olumlu ve olumsuz şeylerin farkında olmanız için, spor yapmak iyi bir araçtır. Hem ruhunuzu hem bedeninizi besler ve sizin hedeflerinize doğru aldığınız yolda farklı bakış açıları kazandırır.
Özgüvenin yüksek mi?
Özgüveni yüksek insanlar kendilerini olduğu gibi kabul ederler ve bu durum bazen insanların spor yapmamasına sebep olabiliyor. Kilo vermek, bilinçli beslenmek ve spor yapmak onlar için çok önemli olmayabiliyor. Özgüvenin yüksek olması, bilinçli olduğunu ve çocukluktan gelen bazı duygularının güçlü olduğunu gösterir.
Başkası mı istiyor?
Başkalarının sizin hayatınız hakkında yorum yapmaları veya size yapmanız gerekenleri söylemeleri sizi mutsuz edebilir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamakda bazı şeyleri yapmanızda zorunlu hissettiriyor olabilir. Başkası için spora başlamakda eziyet haline gelip sizi mutsuz eder. Bunun yerine kendinizi deneyin, bu şelide ilgi alanınızı keşfedersiniz. Ama bunu kendiniz için yapın. Siz istediğiniz için!

Önerilen Makaleler