SPOR YAPMAMANIZ İÇİN SEBEP YOK!

Hepimiz artık sporun ne kadar sağlıklı bir aktivite olduğunu biliyoruz. Hem fiziksel olarak  hemde zihinsel olarak çeşitli faydaları var. İstediğiniz vücuda veya yaşam tarzına ulaşmanız için gerekeni biliyorsunuz ama günlük hayatın karmaşasında kaybolmaya devam ediyorsanız bu noktada herşeyi durdurup birlikte hayal edelim.

Yoğun bir iş hayatınız var, öyle yoğun ki beslenmenizi planlayamıyor, spor yapmak aklınıza bile gelmiyor. Aklınıza gelse bile hangi araya sıkıştıracağınızı bilmiyorsunuz. Bilinmezlikler içinde kafanız tamamen karışıyor ve herşeyi olduğu gibi kabulleniyorunuz. İşte tam o noktada harekete geçmeniz gerekiyor. Rutin hayatınıza sporu dahil ettiğiniz anda, nasıl banyo yapmaya zaman ayırıyorsanız, spor içinde aynı zamanı ayırabilirsiniz. Zamanla rutin haline geldiğinde, size enerji verdiğini hissedecek ve artık vazgeçilmeziniz olacaktır.

Peki nasıl olacak? İşte size zaman kazandıracak ama etkili spor yapmanızı sağlayacak ipuçları. 

1. Sporunuzu es geçmeyin

Sporunuz her yerde ve her ortamda yapılabilecek egzersizlerden oluşsun. Tatilde veya işten geç saatte bile çıksanız yapabileceğiniz bir spor programınız olsun. En ideal olanı ise alet veya ağırlık gerektirmeyen ama kaslarınızı çalıştıran egzersizlerdir. Örnek olarak: koşu, HIIT, tabata veya kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz egzersizler. 

2. Zevk aldığınız sporu yapın

Belki koşmayı sevmeyebilirsiniz ama başka dallara yönelerek sevdiğiniz sporu keşfederek bulacaksınızdır. Yeter ki denemekten vazgeçmeyin ve istikrarlı olun. Yaşam tarzınıza en uygun olanı ve aynı zamanda zevk aldığınız sporu günlük hayatınıza yer vereceksinizdir.

3. Rekabet motivasyon kaynağınız olsun

Zafere gitmek için birlikte çalışmak iş hayatının önemli unsurlarından biridir. Peki neden spor yaparken yalnız çabalıyoruz? Rekabeti spora taşıyın ve kendinize zevkli hale getirin. 

4. Spor programınızı hazırlayın

Akşam geç saatte işten çıkıyor olmanız sporunuzu es geçmeniz anlamına gelmiyor. Doğru planlamayla 24 saatlik bir zaman dilimine çeşitli aktiviteler sığdırabiliyorsanız spor içinde ayırabilirsiniz. Başka şeylerden ödün vererek bu imkansız değil. Uykunuzdan ödün vererek veya sosyal yaşamınızdan yarım saat çalarak bu mümkün. Yeter ki spor yapmak için zaman bahanesini kullanmayın. 

5. Aktivitelerinizi not edin

Günlük sporunuzu ve ona ayırdığınız zamanı not edin. Bu sayede bir haftanın sonunda ne kadar zaman aldığını ve yeni planlamanızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınızdır. 

6. Hiç birşey yapmamak yerine birşey mutlaka yapın

Bir saatlik ve yarım saatlik boş zaman diliminiz bile yoksa hiç birşey yapmamak yerine kısa egzersizler yapın. Örnek olarak 7 veya 15 dakikalık egzersiz programları var. Siz yeter ki isteyin. Geriye kalan tek şey sevdiğiniz egzersizi araştırıp, keşfedip, uygulamak!

Önerilen Makaleler