SPOR YAPMAK İSTİYORUM AMA NEREDEN BAŞLAMALIYIM ?

Spora başlamaya karar verdiniz ama nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Hayalinizdeki yüzücü veya atlet gibi sizde kilometrelerce yüzmek, koşmak istiyorsunuz. Ama her defasında hedeflerinizin altında ezilip pes ediyorsanız, bunun çözümü çok basit. [mark]Herşeyden önce kendinize küçük hedefler belirleyin. Çünkü hiçbir atlet 20 kilometrelik bir mesafeyle koşuya başlamadı. [/mark]Öncelikle kendinizi tanıyın ve hangi sporu yapmaktan zevk alacağınızı keşfedin. Kendinize bu zamanı ve alanı yaratın. Her insan farklı olduğu gibi, zevleride farklıdır, herkes aynı spor dalına ilgi duyacak diye bir kuralda yok.
Bir spor dalı başkasına çok cazip gelebilir ama sizin için bir eziyet olabilir. İlk hedefiniz hangi spor dalıyla ilgileneceğinizi keşfetmek olsun. Denemekten korkmayın, çünkü spor yapmayı karar verdiyseniz mutlaka size uygun spor dalını bulacaksınızdır. Etrafınızda spor ile ilgilenen insanlardan yardım almaya çekinmeyin. Çünkü konuşmak ve paylaşmak sizi daha çok motive edecektir.
Unutulmaması gereken bir diğer konuda spordaki temel kuralın pes etmemek olduğu. Kendinize büyük hedefler koyarak zevk alacağınız sporu eziyete dönüştürmeyin. Küçük adımlarla başlayın. Planlamanızı da ona göre yapın.
[mark]İpucu:[/mark]Haftada iki defa yürüyeceğiniz, koşacağınız veya bisiklet süreceğiniz bir mesafe belirleyin. Bunu iki hafta boyunca devam ettirin. Kendinizi hazır hissetiğinizde hedeflerinizi bir adım ileriye götürün. Kilometre olarak mesafeyi veya yaptığınız sporun süresini arttırın. Eğer hedeflediğiniz süreyi yapamıyorsanız, bir adım geri atmakdan çekinmeyin. Yürümek istediğiniz üç kilometre sizi zorluyorsa asla pes etmeyin. Onun yerine iki kilometre yürümeyi deneyin. Zamanla o küçük adımlar büyür ve sizi daha iyisini yapmanız için motive eder. Unutmayın bir işe başlamak yolun yarısıdır. Devam ettirmek ise sizin elinizde.
 

Önerilen Makaleler