Sporun vücudumuz için çeşitli faydaları var; zayıflatıyor, inceltiyor ve güçlendiriyor. Spor yaparken bedenen aldığımız geri dönüşler haricinde ruhumuza kattığı güzellikleri es geçemeyiz. Peki ruhumuz spor yaparken nasıl beslenir, hayata bakış açımız nasıl değişir, başımıza gelen olayları hangi yönde değerlendiririz ve bütün bunlar spor yaparak nasıl olumlu bir değişim gösterir? İşte cevapları yazımızın devamında.

  1. Araştırmalara göre spor yapmak beyin kapasitenizi arttırır.  Yapacağınız yarım saat kardiyo egzersizi sizin öğrenme kabiliyetinizi artırır ve zihninizi güçlendirir. Peki bu nasıl oluyor? Bedeninizi doğru ve bilinçli bir biçimde harekete geçirdiğinizde kan dolaşımınız düzene girer ve beynin özellikle zorlandığı zaman ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlar. Zihni açan akıllı sporların arasında en başta yoga, yürüyüş ve koşu geliyor.
  2. Spor yaparken salgılanan endorfin hormonu sayesinde kendinizi mutlu hissedersiniz. Mutlu bir insan stresle daha kolay başa çıkar. Örnek olarak, öğle arasında yapacağınız kısa bir yürüyüş ile gün içerisinde karşılaştığınız olumsuzlukları daha net algılarsınız. Böylece çözüm odaklı olmanız kolaylaşır ve sorunlar büyümeden ortadan kaldırmış olursunuz. Çözemiyorsanız Amerikalıların stres anında sık kullandıkları bir sözü hatırlayın: “Go to your happy place”. Stresli bir ortamda bulunduğunuz mekanı terk etmek her zaman mümkün olmayabilir. Zihninizde mutlu hissettiğiniz yerde bulunduğunuzu hayal edin. Bu sizi sakinleştirecek ve olumlu enerjilerle tekrar buluşturacaktır.
  3. Depresyon üzerine araştırma yapan Blumenthali her hafta yapacağınız 50 dakikalık egzersiz ile depresona girme riskinizin yarı yarıya azaldığını savunuyor. Spor sonrası yaşadığınız başarmışlık hissi size bir zafer kazandırmış gibi hissettirir, özgüveninizi güçlendirir ve kendinize olan saygınızı artırır.
  4. Spor yapmak korkularınızı yemenize yardımcı olur. Spor ile korkularınızı yenmeniz nasıl mümkün olacak diye düşünüyorsunuzdur, cevabı algılarınızda gizli. Bir nesneyi veya karşılaştığınız bir olayı olumsuz algılarsanız olumsuz değerlendirirsiniz. Olumsuz değerlendirirseniz korkularınızı tetikler ve olumsuz düşünmeye devam edersiniz. İstemediğiniz bir kısır döngüye girersiniz. Oysaki spor yapıp, endorfin hormonu sayesinde mutlu olduğunuzda algılarınız olumlu yönde değişim gösterir.
  5. Spor yapan insanlar hayatlarında farklı odak noktaları keşfeder, bağımlılıklarından kurtulur. Hayatınızın merkezine kimi veya neyi koyarsanız bu uzun vaadede sizin bağımlılığınız haline gelir. Bu noktada biri ya da birşey ile mutlu olmak yerine sadece kendinizle mutlu olmayı öğrenin. Bir aktivite veya bir hobi size yardımcı olacaktır. Sporun rahatlatıcı etkenleriyle bütünleştiğinde bağımlılıklarınızdan bir adım daha uzaklaştığınızı farkedip, yeni alışkanlıklar edineceksiniz. Hayatınıza katacağınız her yeni alışkanlık bağımlı olduğunuz her ne ise ondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Aslında belirtmiş olduğumuz 5 örnek ile çok basit bir denklem yapabiliriz. Spor yapmak = mutlu olmak. Hala deneyimlemediyseniz, küçük bir yürüyüş sonrası nasıl hissettiğinizin farkına varın. ‘İyi ki yapmışım’ diyeceksiniz, bizden söylemesi;)

Önerilen Makaleler