SPOR SONRASI HIZLI TOPARLANMA YOLLARI

Yapılan çok güzel bir çalışmalardan sonra bizim için en önemli olan şey toparlanma zamanıdır . Bu toparlanma çalışmaları bizim kaslarımızın kaliteli yenilenmesi , kas ağrısı çekmememizi veya yorgunluk oluşumunu azaltmasını amaçlamaktadır .

Toparlanma Çalışmalarımda Çalışma Sonrası Önemli Olan Noktalar

ESNEKLİK ÇALIŞMALARI ;

Esneklik çalışmaları hepimizin gerekli olarak bildiği fakat zaman ayırmadığı bir bölümdür . Ama esneklik çalışmaları yorgunluğu önlemekle birlikte bir sonraki antrenman için kaslarımızın çalışmalara daha hazır olmalarını sağlayacaktır . Antrenman sonrası kaslarımızın kasılı olmasından kaynaklı ani hareketlerden dolayı oluşabilecek sakatlıkları önleyici olacaktır. Statik esneklik ve pnf çalışmaları sistemli bir şekilde uygulandıgında sonraki çalışmalarda farkı görüceksenİz.

SAUNA- BUHAR ODALARI  ;

Sauna ve Buhar odaları kasların gevşemesi ve dolaşımın kaliteli olması için iyi bir yöntemdir . Ama kişiler bu odalarda 20-30 dk vakit geçirmemelidir . O kadar uzun süre kaldıklarında su kaybı çok artmaktadır ve vucut su kaybından dolayı sağlıklı çalışmamaktadır . Antrenmana göre degişmekle beraber 5-10 dk su takviyesi alarak bu odalarda kalmak yterli olacaktır .

BESLENME

Antrenman sonrası toparlanma için en önemli bölümlerden biride beslenmedir . Antrenmanda zalan glikojen depolarını doldurmak , çalışan kaslarımızın onarımını saglamak için , veya antrenmanda kaybettiği öz sıvı dengesini oluşturmak için , azalan mineral ve vitamin dengesini saglamak için antrenman sonrası beslenme çok önemlidir.

Bir miktar Kana çabuk karışan ve yavaş karışan karbondihradat kombinasyonu ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler ile süslenmiş guzel bir protein harika olacaktır.

FİT ÇALIŞ / FİT GÖRÜN / FİT YAŞA

Önerilen Makaleler