Daha fazla motivasyon için evde spor yapmak mı yoksa spor salonunda mı?

Sağlıklı ve fit bir vücudun yapım aşaması spor salonundan geçer diye bir kural yok. Spor salonlarının motivasyonunuza etkisi yadsınamaz ama hareket etmek için zorunlu bir ihtiyaç değil. Siz hareket etmek istediğiniz sürece evde bile sporunuzu yapabilirsiniz. SPOR NEREDE YAPILMALI? diye soran siz okuyucularımız için evde spor yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladık…

1. Evde spor yapmak=kolaylık

Disiplin ve motivasyon çoğu zaman eksik kalabiliyor. Özellikle yoğun bir iş gününden sonra spor salonuna gitmek içim tekrar dışarıya çıkmak sizi ciddi anlamda zorlayabilir. Bu durumlarda çözüm en fazla yapılan sporu ertelemek oluyor. Oysa evde spor yapmak hem daha az zahmetle sizi hareket etmeye teşvik eder hemde düşük motivasyonla bile sporunuzu yapmış olursunuz.

2. Zaman tasarrufu

Spor salonuna giderken ve dönerken harcayacağınız zamandan tasarruf etmeniz için evde spor yapmak en iyi çözüm. Spor salonuna gitmekle spor için kaybedeceğiniz 2 saat yerine, evde 1 saatte antrenmanınızı tamamlayabilirsiniz.

3.Danışmanlık

Materiyal veya egzersizler hakkında bilgi almak için spor salonunda danışabileceğiniz fitness hocaları var ve spora yeni başlayanlar için onlara danışmak iyi bir fırsat olabilir. Evde yalnız yapacağınız yanlış bir hareket size sakatlık olarak geri dönebilir.

4. Sosyal anlamda

Spor salonları sosyalleşmek için güzel bir alan. İnsanlarla iletişime geçmek, sohbet etmek, gülüp eğlenmek sporunuzu zevkli hale getirir. Evde yalnız spır yaparken bunlardan mahrum kalırsınız. Bu sebeple sosyalleşmekten zevk alan bireyler için spor salonunda spor yapmak iyi bir motivasyon kaynağıdır.

Sıraladığımız noktalara bakarsak evde spor yapmak daha çok motive eder veya spor salonunda daha fazla motive olursunuz diye birşey diyemeyiz. Çünkü bu her insana göre farklı değerlendirir. Önemli olan sizin kendinizi spor yaparken hangi ortamda iyi hissettiğiniz. Unutmayın iyi hissettiren şeyler zevkli hale gelir ve sizi daha çok motive eder.

Önerilen Makaleler