SPOR NE ZAMAN YAPILMALI?

SABAH SPORU MU? AKŞAM SPORU MU? SPOR NE ZAMAN YAPILMALI?
Yaz mevsimini ince, fit bir vücutla karşılamak isteyenler çoktan spor salonlarının kapısını aşındırmaya, çılgına spor yapmaya başladılar. Elbette spor, sağlık ,ç,n çok önemli fakat doğru yapmak şartıyla.
Bazı profesörlere göre sabah sporu yapmak zararlı bazılarına göre ise sabah sporu zararlı değil. İngiltere Brunel Üniversitesi’nin araştırmasına göre, sabah sporu yapanlarda enfeksiyon olasılığı artmakta ve bilim adamları bu araştırmaya dayanarak, hormonunun en düşük olduğu akşam saatlerinde spor yapmayı öneriyorlar.
Spor Hekimi olan Prof. Dr. Burhan Uslu sabah sporunun sağlığa zararlı olmadığını özellikle sabah sporunu aç karnına yapılmasını öneriyor. Uslu, sporla hormonlarda değişik artışlar olacağını ama bunun enfeksiyon riskini artırır diye bir şeyin söz konusu olmadığını söylüyor. Sabah sporu yapmak için havanın en nemli olduğu saat seçilirse birtakım rahatsızlıklara neden olacağını da belirtiyor.
Gazi Üniversitesi Doç. Dr. Suat Karaküçük sabah sporunun her zaman yaralı olduğunu, hem bedensel hem de ruhsal zindelik sağlayacağını, sabah sporunun ideal olduğunu ve güne çok iyi başlamanın nedenini oluşturduğunu söylemiştir.
Fizyoloji Uzmanı Dr. Çağlayan Yergin ise akşamüstü yapılan sporun ideal zaman olduğunu belirtmiştir.
Yapılan çalışmalar ve belirtilenlere göre sabah sporunun da faydalı olduğunu akşam sporunun da kendisine göre fayları olduğunu söyleyebiliriz.
Sabah spor yapmanın en önemli yararı sizi gün boyunca zinde ve dinç tutar. Sabah sporu beyninizin daha uyanık olmasına ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olduğu gibi, sizin gün boyunca işlerinizi daha planlı yapmanızı, daha düzenli düşünmenizi ve sabah yaptığınız spor ile içinize dolan huzur ve dinginlik stresinizin azalmasına da yardımcı olacaktır.
Sabah sporunun diğer bir yararı ise metabolizmanızın hızlı çalışarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır. Her gün sabahları aynı saatte spor yapmanız ‘Sirkadiyen Ritim’ denilen ve vücudumuzun 24 saatlik bütün biyolojik fonksiyonlarını düzenleyen sistemin düzenli bir şekilde gelişmesini sağlamak olacaktır. Böyle olduğu zaman bu ritmi elde ettiğinizde artık vücudunuz her gün kendiliğinden aynı saatte uyanarak sizi günlük sporunuzu yapmaya çağıracaktır.
Akşam sporunun faydalarını sıralayacak olursak eğer, en öncelikli yararının akşamları iş telaşı olmadığından, acele etmenize ve bir an önce sporu bitirme derdinizin olmaması kendinizi spora daha fazla verme şansını sağlar. Akşam sporunu akşam yemeğinden en az 2 saat sonra yapılması gerekir. Akşam sporun yararı sizi yatmadan önce bir şeyler yeme isteğinden alıkoymasından ortaya çıkıyor. Akşam sporunun yatmadan önce kazandırdığı huzur ve dinginlik sizin daha rahat uyku uyumanızı sağlar. Ancak sporun gece geç saatlerde yapılması uykunuz üzerinde olumsuz bir etki oluşturur.
Sonuç olarak, spor yapacağınız zamanı, kendi yaşam biçiminize, günlük iş programınıza ve önceliklerinize göre belirlemelisiniz. Sizin için en sağlıklı olan kendi biyolojik saatinizi belirleyip kendinize uygun ve sürekliliği olan zaman diliminde sporunuzu yapmak olacaktır.

Önerilen Makaleler