SORU: SPOR VE DİYET İKİLİSİNİN PSİKOLOJİYE ETKİSİ

SORAN:

Sevde Hanım

SORU:

Öncelikle merhabalar 🙂 bu siteyi iyi ki keşfetmişim. Ben 20 yaşında bir genç kızım. Benim sorunum vücudum, spor ve diyet.. Umarım size en güzel şekilde derdimi anlatabilirim. Ben eskiden kafasına hiçbirşeyi takmayan bir insandım. Yani mesela eskiden 60 kiloydum elimde sürekli cips paketi vardı herkes zayıfla derdi benim dünya umrumda olmazdı. Şimdi ise 53 kiloyum ve hayata bakış açım çok değişti. Ama bunun yanında psikolojik olarak kendimi inanılmaz yıpratıyorum. Yani mesela 53 kiloyum ama bazen kendimi öyle hissediyorum ki sanki 100 kiloyum.. en büyük sorunum spor ve diyet. Sürekli ben şimdi ne yiyeceğim diye düşünüyorum yemek saati geldiği zaman yada spora gidiyorum spordan çıktıktan sonra “vücudum düzelmiyor” diye oturup ağlıyorum. Aynada kendime baktığımda vücudumda ki kusurları gördüğüm zaman hemen moralim bozuluyor ve yine oturup ağlamaya başlıyorum neden bu kadar çirkin bir vücudum var ve neden düzelmiyor diye. Kendimi kontrol edemiyorum davranışlarımın da normal olmadığının farkındayım. Beynim bir saniye boş durmuyor ve o kadar çok yorgun düşüyorum ki hiç birşeye halim kalmıyor. Motivasyonum bitiyor. Sizce düzenli olarak psikoloğa gitmeli miyim? Yada daha çok hırs yapıp “evet vücudum düzelecek” mi demeliyim? Vereceğiniz cevap için şimdiden size çok teşekkür ediyorum.

CEVAP:

Merhaba, 

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla istediğiniz kiloya ulaşmışsınız. Bu bile azminizin ve istikrarınızın göstergesidir. Bugüne kadar başardıklarınızı düşünün ve bunları bir kağıda yazın, yanınada yeni hedeflerinizi yazın ve karşılaştırın. Bunu eski ve yeni fotoğraflarınızı karşılaştırarakda yapabilirsiniz. Aynadan gördüğünüz görüntüyü kabul edip bu şekilde mutlu olmayı öğrenerek bu sorunu atlatabilirsiniz.
Hayatınızı ne kadar etkilediğini sorgulamanızı öneririm. Bu düşünceler gün boyunca sizi ne kadar esir alıyor? 0 ile 10 arasında bir puan verirseniz, kaç puan verirdiniz? Eğer 7den fazlaysa, yalnız başınıza kendinizi tüketmek yerine psikolojik destek almanızı öneririm.
Seren Kartal
[button style=’red’ url=’http://www.monthlyfitness.com/fit-sorucevap/’ icon=’entypo-megaphone’ fullwidth=’true’]SENDE SOR[/button]

Önerilen Makaleler