SORAN:

Meryem Hanım

SORU:

Merabalar ben 17 yaşndaym  boyum 162 kılom 61 sizce kılom ve yaşıma gore ıyı mı fazla mı ve karın simit bolgem ve kalçam var onları nasıl erıtebilirim egzersiz yaparsam kac ayda istedgm vucut olur lutfen yardmcı olun ?

CEVAP:

Merhaba Meryem Hanım Vücud Kütle İndeksinize baktırmanızı öneririm. Bu sayede vücudunuzun ne kadarı yağ ne kadarı kas net olarak görebilir ve nasıl bir programla ilerlemeniz gerektiğini daha net ön görebilirsiniz. VKİ ölçümlerini hastaneler ve diyetisyenlerde yaptırarak öğrenebilirsiniz. Ama genel olarak söylediğin rakamlarla normal ve sağlıklı bir vücudun var. Tabi yağ oranın bu söylediğin kilonun % kaçı ediyor orasını net olarak öğrenmelisin. Çok fazlalığın olmadığı için 1,5-2 ay gibi bir sürede sıkı bir antrenman programını takip edersen vücudun kendini toparlar. Yaşın çok genç şimdiden spor yapman ilerleyen zamanlarda da işine yarayacak ama sporu bırakmaman gerekiyor. Bu nedenle sadece yazı düşünerek vücuduna çok yüklenmeyeceğin ve her mevsim düzenli yapabileceğin sporları tercih etmelisin. Yürüyüş, evde yapabileceğin bölgesel çalışabileceğin egzersizler, pilates, fitness, yoga, kardiyo gibi her mevsim rahatlıkla yapabileceğin sporları tercih edersen ve bu sporları haftada 3 gün yaparak başlarsan senin için daha faydalı olur. Yaz yaklaştığı için spora başladıktan 2 hafta sonra, haftada 4 gün spor yapmaya başlayabilirsin.
Kalça bölgesi bilinenin aksine yağ değil kastır. Ancak spor yapmayıp bütün gün onu pasif bıraktığımız için en çok yaplanma bu bölgede görülür. Ve spor yapmadan sıkılaşmaz. Bu nedenle özellikle kalça bölgesine özel programlarla çalışmanı tavsiye ederim. İstersen Daha Kalkık Bir Popo İçin 8 İpucu’nu takip edebilirsin.
[button style=’red’ url=’http://www.monthlyfitness.com/fit-sorucevap/’ target=’_blank’ icon=’entypo-megaphone’ fullwidth=’true’]SENDE SOR[/button]

Önerilen Makaleler