SORAN:

Serhat Bey

SORU:

Merhaba güneşe maruz kalmak sivilce izlerinde bir etki yaratır mı? Eğer yaratıyorsa bundan nasıl korunmalıyız.

CEVAP:

Merhaba Serhat bey, Güneş yaydığı UVB ışınları sayesinde iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Ancak yazın sıcakla birlikte artan ter salgısı, bazen deriden dışarı atamaz kendini ve deri altından deri yüzeyine doğru kabartılı, kırmızı isilik gibi sivilceler oluşur. Üst deri kalınlaşır ve kurur. Bu nedenle de gözenekler kapanır, tekrar sivilce ve akne oluşumuna sebep olur.
Yapmanız Gerekenler: Güneşe çıkmadan 20 dakika önce nemlendirici, 10 dakika sonra 50 faktörlü güneş koruyucunuzu sürün. (Cildiniz hassas ise nano teknolojik bitkisel güneş koruyucu kullanmalısınız. Normal güneş koruyucular cildinizin alt tabakalarına zor inerken nano teknoloji ile üretilmiş kremler rahatlıkla cildin alt tabakasına ulaşır.) Güneşlenme saatleri, güneşin zararlı ışınlarından korunmak icin sabah 9 – 11 öğleden sonra 16.00 olmalidir. Yazın doğru korunduğunuz sürece sivilce tedaviniz için güneşten bolca faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.
Nurgül Gündüz
[button style=’red’ url=’http://www.monthlyfitness.com/fit-sorucevap/’ icon=’entypo-megaphone’ fullwidth=’true’]SENDE SOR[/button]

Önerilen Makaleler