SORAN:

Beluça Hanım

SORU:

Öncelikle Merhaba

Yaşım 17 boyum 1.72 kilom ise 65 fiziğimden çok fazla şikayetçi değilim hatta beğenilen bi fiziğim var ama onlar sadece giysi üzerinden gözükenler yazın hiçbir şekilde bikini giyemiyorum. Basenlerim var bacaklarimin üstünde kalınlık var ve yan kısımlarım var yüksek bel pantolon giydigim zamanlarda kapatiyorum fakat düşük bel olduğu zaman yanlara tasma yapıyo buda hoş bi görüntü değil limon suyu maydanoz yeşil çay çoğu şeyi denedim ve voleybolcuyumda spordan da uzak bi insan değilim ama kilo veremiyorum ne yaptıysam da. Arkadaşım hiç bir şey yemeden sadece yeşil çay içerek ve yoğurt yiyerek kilo verdi ama ben sağlıksız olduğunu düşünüyorum istediğim çok fazla değil 5 kilo falan ne yapmam gerekiyo ?

CEVAP:

Merhaba Beluça Beslenme ile ilgili sorularını Uzm. Dyt. Merve Tığlı’ya sorarak öğrenebilirsin. Bu konuda daha doğru yönlendirme yapacaktır. Ancak fazlalıklarınla ilgili eski bir voleybolcu olarak önerebileceğim yöntemler var. Voleybol kilo vermene yardımcı olur ancak teknik ağırlıklı bir spor olduğu için fazladan kondisyon çalışman gerekiyor. Bu sayede hem daha sıkı bir fiziğe sahip olabilirsin hemde performansın artar. Önerim antrenmanlardan 15 dakika önce spor salonuna git ve ip atla. Antrenman sonlarında ağırlık topunu göğüsüne daya ve en az 100 mekik çek. Bunu 25-30 tekrar 4 set olarak yap. Ve ardından yüzme hareketini yap. Oda aynı tekrarlarla olsun. Sıralamayı ise 1. set 25 mekik, 25 yüzme hareketi, 25 kız şınavı yap ve 15 saniye dinlen. 2. Set aynı şekilde ve sıralamayla yap şınavdan sonra 50 ip atlama yap ve 10 saniye dinlen sonra 3. Sete başla. 3. Set aynı sıralamayla yap ama ip atlama. 4. Set ise 2. Setin aynısı yani sonunda ip atla. Antrenmanın sonunda sıkı bir germe yap ve bitir. Bu programı her voleybol antrenmanından sonra yapmanı tavsiye ederim. Voleybolcu olduğun için tekrarları ve setleri fazla verdim. Antrenmanların her gün değilse bu hareketleri haftanın 6 günü yapmanı öneririm. Yaz yaklaşıyor hem genç hemde sporcusun toparlanman çok zaman almaz. Bol bol su içmeyi de ihmal etme. Kolay gelsin.
Nurcan Arıcan
[button style=’red’ url=’http://www.monthlyfitness.com/fit-sorucevap/’ target=’_blank’ icon=’entypo-megaphone’ fullwidth=’true’]SENDE SOR[/button]

Önerilen Makaleler