ŞİFAYI KAPTIK! PEKİ SPOR?

Yeni bir antrenman programına başladınız ve her şey yolunda giderken, aniden gribe yakalandınız. Bu durumda ne yapmalısınız? Gribe yakalanma riskinin daha fazla olduğu bu soğuk kış günlerinde, şifayı kapmışsak fakat vicdan azabı çekip spora da devam etmek istiyorsak, hep bu ikilemde kalırız: Programımıza ara mı vermeli yoksa kendimizi zorlamalı mıyız?

Bir yetişkin, senede ortalama 2 veya 3 kez solunum yolu enfeksiyonu geçirmektedir. Uzman görüşlerine göre, antrenmana devam edilmesi ya da ara verilmesi, ne kadar hasta olduğunuza ve hangi semptomları yaşadığınıza göre değişmektedir.  Genel kural; eğer semptomlarınız boyun bölgesinden yukarısını (öksürük, burun akıntısı, aksırma, boğaz ağrısı) kapsıyor ise, düşük yoğunlukta egzersiz yapmanız sorun olmayacaktır. Fakat semptomlarınız boyun bölgesinden aşağısını (kas ve eklem ağrısı, mide ve karın ağrısı, hazımsızlık problemleri, göğüste sıkışma) kapsıyor ise, egzersiz programınıza ara vermeniz gerekmektedir. Ayrıca, vücut sıcaklığınız da kararınızı etkileyecek en önemli faktördür. Örneğin, genel bir soğuk algınlığı geçiriyorsanız ve ateşiniz yoksa spor yapmanız sorun yaratmayabilir, fakat ateşiniz varsa kesinlikle HAYIR! Normal şartlarda antrenman sırasında artan vücut sıcaklığı, ateşiniz varken daha da artar ve tehlike oluşturur.

Çok ciddi olmayan hastalık durumlarında, gücünüz el verdiği sürece yoga gibi düşük yoğunluktaki aktiviteler de iyi bir seçenek olabilir. Yalnız daha yavaş hareketlerde bulunulmalı ve vücudunuzu ihtiyaç duyduğu anda dinlendirmelisiniz çünkü iyileşmenin birinci kuralı dinlenmektir! Hızlı iyileşebilmek için daha fazla ilaç almak yerine daha fazla istirahat etmek yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra, iyileşme sürecinde sağlıklı besinler tüketmek de oldukça önemlidir çünkü vücut daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyar.

Antrenman programınıza hastalığınız sebebiyle ara vermenizden dolayı kendinizi kötü hissediyorsanız, endişelenmeyin çünkü bu durum herkes için aynıdır. Şunu da hatırlatalım ki, mikroplar çok çabuk yayılır, özellikle de spor salonlarında. Bu açıdan, spor öncesi ve sonrası, ellerinizi düzenli olarak yıkamanız oldukça önemlidir. Eski sağlığınıza tekrar kavuşabilmeniz için spordan yaklaşık 1 hafta kadar uzak kalmanızda hiçbir sakınca yoktur. Unutmayalım ki, vücudunuzu kuvvetlendirmek için spor yapıyoruz, yıpratmak için değil…

Uzun lafın kısası, vücudunuzu dinleyin ve eski enerjinize kavuşana dek, iyice dinlenin ve vücudunuzu sağlıklı besinlerle besleyin. Antrenman programınıza tekrar geri döndüğünüzde ise kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!

Sağlıkla kalın…

Önerilen Makaleler