Vücudumuz için gerekli olan şeylerin %99’unu midemiz sayesinde alıyoruz. Yediklerimiz bizi fiziksel ve ruhsal olarak o kadar çok etkiliyor; acı yememiz bizi daha agresif, tatlı yememiz ise bizi daha mutlu yapıyor. Hatta bu yüzden bilim adamları midemiz için ikinci beynimiz diyorlar. Yediğimiz onca şeyden midemize en iyi gelen ise sıcak su.
 
Sıcak su bizim için neden iyi?
  • Midemiz vücudumuzun için bir nevi fırın işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Soğuk su içmek ise midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ve yanında alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. Özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözünüyor bu da yakımını yavaşlattığı için kilo alımına sebep oluyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin ekstra efor sarf etmesini engelliyor. Bu sayede daha sağlıklı bir vücuda sahip oluyorlar.

  • Çinliler soğuk içecekler içtiğiniz veya soğuk besinler yediğiniz zaman içsel organların daha fazla büzüldüğüne, mevcut problemleri daha da kötüleştirdiğine inanıyor. Örneğin:  Yağlı bir tavayı soğuk suda yıkamaya çalışın. Yağlar donar ve yapışır. Ama aynı tavayı sıcak suda yıkarsanız, yağı çözer ve uzaklaştırır. Vücudunuzu da bu şekilde düşünün ve ihtiyacı olanı ona sağlayın. Sadece zayıf ve güzel görünmek değil daha sağlıklı ve dinç yaşamak içinde çok önemlidir.

Sıcak su sindirim sistemimizi hızlandırır ve temizler.
SICAK SUYUN Faydaları :
1 – Bedenin doğal serinletme sistemini çalıştırır. Bu kan dolaşımında artışa neden olur.
2 – İç organları ve kaburga kafesinin etrafındaki kasları gevşetir,daha derin nefes almanızı sağlar.
3 – Mide asidi etkilerini rahatlatır ve asit reflu semptomlarını rahatlatır.
4 – Sulanmayı ve besinlerin emilimini artırarak sindirime yardımcı olur.
5 – Kabızlığı giderir.
6 – Kilo verme : Yemeklerden yarım saat önce içilen sıcak su iştahı azaltır ve kilo vermeyi hızlandırır. Nefes tekniği ile birleştirilirse, yağ yakmak için hiper – oksijenlenme sağlar.
7 – Soğuk algınlığı, gripin süresini kısaltır, zatürreyi önler.
 
Sabah kalktığınızda siz de güne sıcak su içerek başlamayı deneyin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini kendiniz görün. Günde 3 kez 1 fincan suyun kahve sıcaklığında olması idealdir. Ancak dilerseniz günde 1, 1,5 lt içerek daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
Eğer sıcak suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa İçine biraz zencefil, limon, portakal ya da kivi dilimi katarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Ya da direkt Çin usuü yeşil çay içebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] güne sağlıklı başlangıç yapmış olursun. Sıcak suyun faydaları hakkındaki yazımıza buradan […]

Comments are closed.