SEVGİLİLER GÜNÜ'NE ÖZEL SÜPER BESİNLER

Sevgililer Günü’ne Özel Süper Besinler

Sevgililer Günü yaklaşırken tüm vitrinler sokaklar kırmızı ve pembe renklerin cazibesi altında, tatlılar bile kırmızı -pembe kutularda ;sevgiliye özel çikolatalar, pastalara kırmızı soslar eşlik ediyor. Göze ve mideye çok hitap ettikleri doğru ancak sağlığa hitap ettiğini söylemek zor !! Bitter çikolata baş tacımız, onu bu grubun dışında tutuyorum tabiî ki ☺
İşte Sevgililer Günü’ne özel göze ve mideye hitap ettkleri gibi sağlığınıza da hitap eden kırmızı ve pembe süper besinler ve sağlığınıza faydaları:
ELMA
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Elmalar sahip oldukları şöhreti kesinlikle ve fazlasıyla hak ediyorlar. Çünkü elmaların bir porsiyonunda yaklaşık 3-4 gram lif bulunur ve lif içeriği kendi sahip oldukları pektinden gelir. Bunların yanı sıra elmalar sindirime ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Sonbaharda daha taze olmalarına rağmen tüm yıl boyunca çiğ veya kış aylarında biraz tarçın serpip pişirerek tüketebilirsiniz.
PANCAR
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Aslında pancarların parlak renkleri onların ne kadar sağlıklı olduğuna işaret. Pancarlar iyi bir anti-inflamatuar ve antioksidan olma özelliklerinin yanında, aynı zamanda iyi bir folik asit ve C vitamini kaynağıdır.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Uzmanlar bu yöntem biraz zaman almasına rağmen pancarların kavurularak tüketilmesini öneriyor. Hatta onların çok lezzetli bir turşu olacaklarını da ekliyorlar.
KIRMIZI MEYVELER
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Tüm kırmızı meyveler düşük kalori ve zengin lif içeriğine sahiptir, yüksek C vitamini içeriğinden bahsetmiyorum bile. Ayrıca hafıza üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Çok güzel bir eşleştirme yaparak çikolata kaplı çilekleri tercih edebilirsiniz. Veya kırmızı meyveleri salataların ve yulaf ezmelerinin içinde de tüketebilirisiniz.
KİRAZ
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Kirazlar iyi bir antioksidan ve kalp sağlığını iyileştirici olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra sporcularda kas iyileşmesine yardımcı olduğu için de kullanmaktadır.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Kiraz; taze, kurutulmuş, dondurulmuş hatta suyu sıkılarak bile tüketilebilir. Ayrıca kurutulmuş kirazları ceviz, bitter çikolata, badem karışımına ekleyip de tüketebilirsiniz.
YABAN MERSİNİ 
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Yaban mersini mikroplarla savaşması özelliğiyle ünlü olsa da iyi bir C vitamini deposu ve kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Özellikle salatalara ayrı bir tat katan yaban mersinini kahvaltılık gevreklerin içine karıştırarak da tüketebilirsiniz.
GREYFURT 
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Greyfurt özellikle domateste bulunması ile bilinen ve iyi bir antioksidan olan likopen içeriğine sahiptir. Ayrıca kansere karşı koruyucu etkileri de bulunmaktadır. Greyfurt aynı zamanda düşük kalorili ve yüksek lif içerikli bir meyvedir, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek C vitamini içeriği ile kış aylarında bağışıklık sistemi güçlendirici olarak da kullanılacak süper bir meyvedir.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Greyfurtu çiğ tüketmek tabi ki yanlış değildir fakat kış aylarında sıcak şekilde de tüketebilirsiniz.. Fakat greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girerek zararlı hale gelebilir, bu özelliğini göz önünde bulundurarak tüketmeli.
NAR TOHUMLARI
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Nar C vitamini ve antioksidan içeriği ile kolesterolün düşürülmesine ve kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Narı basit bir atıştırmalık şeklinde veya salataların çorbaların içine ekleyerek farklı lezzetler yaratabilirsiniz.
KIRMIZIBİBER 
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Karotenoid ve C vitamininden zengin düşük kalorili sebzeler olan kırmızıbiberler kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. C vit içeriğiyle meatbolizmanızı hızlandırır.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Kırmızıbiberleri tüketmenin en güzel yolu sotelemektir. Kırmızıbiberler karotenoid içerirler ve bileşenlerinden tam olarak faydalanabilmek için sotelerken biraz yağ eklenmelidir. Bunun için zeytinyağını tercih edilebilir.
KIRMIZI ŞARAP
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Bu konuda çalışmalar farklılık gösterse de kırmızı şaraplar sağlıklı bileşenler içerirler. İçerdiği resveratrol bileşeni sayesinde sağlık üzerinde önemli faydaları vardır ve aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahiptirler.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Aşırıya kaçmamakla birlikte kadınlar günde 1 kadeh erkekler ise 2 kadeh tüketebilirler. Daha fazla tüketimi sağlık sorunlarına yol açabilir.
DOMATES
ONLARI NEDEN SEVİYORUZ: Kanserle savaşan bir bileşen olan likopeni içermesi nedeni ile özellikle prostat ve meme kanseri üzerinde etkilidir. Ayrıca zengin C ve K vitamini içeriği ile kemik sağlığını geliştirmede etkilidir.
NASIL TERCİH EDEBİLİRİZ: Domatesleri içerdiği sağlıklı bileşenlerden faydalanmak için sadece yazın tüketmek zorunda değilsiniz. Kış biberi, spagetti veya salsa sosu içerisinde de tüketebilirsiniz.

Önerilen Makaleler