SELÜLİT TEDAVİSİ İÇİN DİYET

Selülit çağımız dünyasında birçok bayanın korkulu rüyası haline gelmiş olup, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz ve durağan bir yaşam süren; daha çok masa başı işlerde çalışan erkeklerde de oluşumu mümkün olan bir sıkıntıdır. Selülit aslında bir hastalıktır ve vücuttaki hormonal düzensizlikten kaynaklanan ergenlik, hamilelik ve menopoz sürecinde ya da tedavi amaçlı hormon kullanımında daha çok görülmektedir. Selülit oluşumunda dolaşım bozukluğu en önemli etkendir ancak kişinin düzensiz ve sağlıksız beslenmesi de bunu tetiklemektedir. Bunlarla baş edebilmek için aşağıdaki önerileri uygulamanız sizin için çok faydalı olacaktır:

Daha Sık Su Tüketin

Selülitin yapısında bol miktarda toksinler, su ve yağ bulunmaktadır. Eğer gün içerisinde vücudun ihtiyacı kadar su içmiyorsanız selülit içeriğinde bulunan toksin ve suları dışarı atamaz, selülit oluşumunu daha da artırır ve hızlandırırsınız. Bu sebeple günde en az 2-2,5 litre su için.

Sigarayı Acil Olarak Bırakın

Sigaranın birçok hastalığı tetiklediği herkes tarafından bilinen bir gerçek ama selülit oluşumunu da artıran en önemli etkenlerden biridir.  Bir takım dolaşım problemleri, vücuttaki bağ dokularında hasar ve deri incelmelerine sebep olup selülite neden olabilmektedir.

selülit tedavisinde diyet

Bol Bol Somon Balığı Ve Avokado Tüketin

Her iki besinde dolaşım sistemi için oldukça yararlıdır ve selülitle baş edebilmek için sıklıkla yenebilir. Somon ve diğer tüm balıklarda bulunan fosforun dokuları güçlendirici özelliği de vardır.

Günlük Hayatınızda Daha Aktif Olun

Hareketsiz bir yaşam sürmek selülit oluşumunu kolaylaştırıp hızlandıracaktır; kan dolaşımı olumsuz etkilenmekte, toksik maddeler vücuttan atılamamakta, yağ depolanma miktarı dolaylı olarak devamlı artmaktadır. Selülitsiz bir yaşam sürmek için her gün en az yarım saat yürüyüş yapmanızda fayda vardır.

Fazla Kilolarınızdan Bir An Önce Kurtulun

Selülitin artmasındaki en önemli sebeplerden biri de vücut yağ dokusunun artmasıdır, yağ dokusunun artması hormonları da olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı edinerek fazla kilolarınızdan ve selülitlerden kurtulabilirsiniz.

Lesitin (Fosforla Birleşmiş Bir Çeşit Yağ) Kaynaklı Zengin Besinler Tüketin

Lesitin yönünden zengin besinler özellikle yumurta, elma, ıspanak ve soya vücuttaki dolaşım sistemini rahatlatıcı ve hızlandırıcı dolayısıyla selülit oluşumunu önleyici özelliğe sahiplerdir.

selülit tedavisinde diyet

Lifli Beslenmeye İtina Gösterin

Selülit oluşumunu önlemek ve diğer birtakım hastalıklardan da kendimizi korumak için besinlerle birlikte günlük olarak ortalama 25-30 gram posa almak gerekir. Sebzeler, meyveler, her türlü kuru baklagiller, tahıllar, kuruyemişler posa yönünden oldukça zengin besinlerdir.

Kolajen Ve Elastin Sentezini Güçlendirip Hızlandırın

Kolajen ve elastin cilt yapısı için çok önemli maddelerdir, bu sebeple kaliteli protein tüketimi kolajen ve elastin sentezini hızlandırır. Hindi, tavukgöğsü, az yağlı süt ve süt ürünleri beslenme programınızda sıklıkla yer almalıdır.

Sağlıksız Besinlerden Kaçının

Yanlış ve sağlıksız bir beslenme şekli olan fast-food tarzı besinler, alkol ve asitli içeceklerin tüketimi, tuzlu, tatlı ve yağlı yiyecekler, tüm hamur işleri mümkün olduğu kadar azaltılmalı hatta tümden bırakılmalıdır.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] ile lenf sistemi arasında bir bağlantı vardır. Selülit, cildin altında birikmiş yağ hücrelerinin bağ dokusu liflerine baskı yapması sonucu oluşan […]

Comments are closed.