SELÜLİT İLE MÜCADELE

Selülit, deri altında düzensiz ve fazla yağ birikimi ile beliren, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan dolaşım bozukluğudur. Selülit sadece şişman kişilerde görülür düşüncesi yanlış olup obeziteyle karıştırılmamalıdır dolayısıyla kilosu normal olan hatta çok zayıf bireylerde bile selülit oluşma riski vardır. Erkeklerden daha çok kadınlarda selülit oluşumu görülür. Bunun nedeni, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesi yağ birikimini ve selüliti arttırmaktadır ve kadınlarda daha fazla görülmektedir. Selülit oluşumu genetik ve hormonal yapı ile birlikte dolaşım bozukluğunun da neden olduğu ve her ne kadar beslenmeyle alakası bilinmeyen bir gerçek olsa da selülite neden olan şey bizlerin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarımızdır. Bir takım yiyecekler selülit oluşumunu hızlandırmakta iken bazı besin grupları selülite iyi gelmekte ve selülitleri yok etmektedir.

Selülit tedavisinde diyet önemli olup uygulanacak diyet tedavisi ile selülitleriniz azalmaz ancak selülit oluşumuna ve ilerlemesine karşı önlem alınabilir. Diyet tedavisi, selüliti yok etmek için uygulanacak tedavinin bir parçasıdır.

Beslenme düzeninizde birkaç değişiklik yaparak uygulanması kolay olan önerilerle selülitle mücadele edebilirsiniz.

MÜCADELENİZE YARDIMCI OLACAK ETKİLİ BESİNLER

Brokoli: hem sağlık hem de güzellik açısından destekleyici pek çok vitamin ve mineral barındıran, besin değeri yüksek olan ve özellikle içerdiği alfa lipoik asit sayesinde kollajen liflerinin sertleşmesini engeller. Cilde canlılığını veren kollajen lifleri sertleştikçe selülit görünümüne neden olmaktadır. Haftada 3 kez haşlanmış brokoli tüketmeniz sağlığınız ve güzelliğiniz açısından yararlı olacaktır.

Domates: Domatese kırmızı rengini veren ve antioksidan olarak kabul edilen likopen maddesi kan dolaşımını canlandırmaya yardımcı olmaktadır aynı zamanda C ve E vitamini zenginliğinden dolayı domates cildin sağlığını korumasına ve kolajen üretimine de destek olmaktadır.

Muz: Güzel bir enerji kaynağı olmasıyla beraber cilde iyi geldiğini bildiğimiz çinko benzeri mineraller içermektedir. İçerdiği potasyum, kan akışını hızlandırmakta selülite iyi gelmektedir. Egzersiz öncesi bir muz yiyerek kendinizi hem daha enerjik hissedebilir ya da sabahları meyve salatanıza bir tane doğrayarak bu meyveden faydalanabilirsiniz.

Elma şırası sirkesi: detoks programlarında kullandığımız ve hızlı etki gösteren elma şırası sirkesi bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda karın ve kalça bölgesindeki su tutulmasına da iyi gelecektir.

Kuşkonmaz: iltihap giderici özelliği ile vücutta gaz nedeniyle kaynaklanan şişkinliği önlemektedir. Kan dolaşımını da canlandıran bu sebze kalorisi düşük bir yiyecek olduğu için gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Salatalık: vücudun su tutması selülit oluşumunu tetiklemektedir. Böyle bir durumda salatalık gibi idrar söktürücü yiyecekler hem fazla suyu atmanızı hem de vücudun toksinlerden arınmasını sağlayabilmektedir. Kereviz, salatalık, kuşkonmaz, enginar, marul,  rezene, pancar, domates, havuç, soğan, sarımsak, kabak, patlıcan da idrar söktürücü özelliğinden yararlanabileceğiniz diğer sebzelere örnek verilebilir.

Sarımsak: Antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemini güçlendiren ve kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisiyle vücudumuzdaki başlıca selülit kaynağı olan zararlı maddeleri atmamıza yardımcı olmaktadır.

Su: Vücudunuzun su tutması ve ödem oluşması su içmenizle alakalı bir durum değildir aksine su ödem atmanızı ve yağları yakmanıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle su içmeyi asla ihmal etmemeli ve günde en az 10 su bardağı su içmelisiniz. Su içerek hem vücutta ki zararlı maddeleri atmanıza hem de cildinizin sağlığı açısından önemlidir.

Greyfurt: C vitaminli meyve ve sebzeler selülite iyi gelmektedir. C vitamini vücudun esneklik kazanmasına, düzgünleşmesine ve dayanıklı hale gelmesine yarar sağlayan kollajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle zayıflama konusunda sağlıklı bir liste yapıldığında ilk başlarda yer alır greyfurt. Ancak burada yalnızca greyfurtu düşünmemek gerekir. C vitamini barındıran tüm meyveler potansiyel bir selülit savaşçısıdır. Portakal ve limon da bu gruba dahil olan diğer meyvelerdir.

Balıklar: omega 3 hazinesi olan balıklar, beyaz et klasmanının belki de en lezzetli ve sağlıklı olanlarıdır. Omega 3 zenginliği ve gözlerimize iyi geldiği için yediğimiz balıklar içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ile vücutta selülite neden olan yağların düzenlenmesine ve metabolize edilmesine yardımcı olmasından dolayı en iyi selülit savaşçılarındandır.

Zencefil: Kış aylarının müdavimlisi, smoothielerin olmazsa olması ve hastalıklara da karşı olan zencefil, selülit konusunda da elinden geleni ardına koymamaktadır. Kanı incelten etkisi ile metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırmakta, yağ yakımını arttırmaktadır. Zencefil yiyemeyenler için badem ve ceviz de güzel bir alternatiftir.

Ananas: İçerdiği bromelain enzimiyle deforme olan kollajen yapıyı ortadan kaldırarak, vücutta ödemin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitaminiyle greyfurtta olduğu gibi cildi pürüzsüz hale getiren ananas kendi başıyla selülitsavardır.

Tam tahıllı yiyecekler: Sağlıklı beslenmenin yapı taşları olan tahıllar yani liflilik seviyesiyle rejimizi bozmayacak, sizi şişirip rahatsız etmeyecek şekilde olan tam buğday, kepek ya da esmer pirinç tok tutma özellikleriyle sizi abur cuburdan uzak tutarak, antioksidan özelliklerinden dolayı vücutta tutulan suyu atmaya yardımcı olmaktadırlar. Bu nedenle selülite iyi gelen yiyecekler arasındadırlar.

Yeşil çay: Sağlıklı beslenme ve selülit ile mücadele listesi yeşil çaysız düşünülemez. Yağ yakımına yardımcı olan ve vücutta ödem atılmasına yardımcı olur. yeşil çay tansiyonda dalgalanmalar yaratabildiğinden günde en fazla 2 fincan yeşil çay tüketmek selülit ile mücadelede size yardımcı olacaktır.

Keten tohumu: omega 3 yağ asidinde nzengin olan keten tohumu damarları genişleterek kan dolaşımının rahatlamasına katkıda bulunarak selülite iyi gelmektedir.

UZAK DURULMASI GEREKEN GIDALAR

Tuz: vücutta su tutulmasına neden olmakta ve zararlı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını engeller.

Alkol: Vücutta direkt yağ olarak depolanır ve su kaybına neden olmaktadır.

Rafine şeker: cildi sıkılaştıran kollajen dokuyu yıkarak cildin sarkmasına neden olmaktadır.

SELÜLİTTEN KURTULMANIZ İÇİN SAĞLIKLI TARİFLER – YÖN TUŞLARI İLE DEVAM EDİN

Önerilen Makaleler