Seçim yapmanızı kolaylaştıran 5 soru?

Sabah uyandığımızdan itibaren yapacağımız seçimler peşimizi bırakmaz. Çay mı kahve mi, kahvaltı mı, meyve mi, koşu mu, bisiklet mi. Hayatımızın her anında ufak da olsa seçenekler arasında kalır ve bir seçim yapmak zorunda oluruz. Kendinize soracağınız 5 soruyla sizi ikilemde bırakan seçimlerle başa çıkmanın yolu.

Soru 1: Yapacağınız her seçim sizi başarıya götürürse, seçimiz ne olurdu?

Başarısızlık kaygısı olmadan yapacağın seçimi düşündüğünüzde, geri başa dönersiniz. Asıl soru sizin ne istediğiniz? Eğer yapacağınız herhangi seçim sizi hedeffe ulaştıracaksa, neden mutlu olacağınız tarafı seçmiyorsunuz? Mutlu olduğunuzda azminiz ve gayretiniz artacaktır. Bu size daha çok enerji verir. 

Soru 2: kaybedecek neyiniz var?

Seçim yapmak zor olsada, endişelerinizin esiri olmayın. Hüsranla sonuçlansa bile, bu dünyanın sonu değil. Aksine yeni hedefler belirleyip, yaptığınız hatalardan ders çıkarmak için iyi fırsat. 

Soru 3: 5 sene sonra yaptığınız seçim hakkında ne düşünürsünüz?

Seçim yaparken hemen karar vermem zorunda olduğunuzu düşünür ve panik yapılır. Oysa kısa vaadede herşey daha karışık gelir gözümüz. Bu noktada sorulması gerek soru: 5 sene sonra hala yaptığınız seçimlerin arkasında durabilirmisiniz? Pişman mı olursunuz, yoksa sizi rahatlatmışmıdır? Uzun vaadede düşünürsek, zaman yayılır ve daha basitleşir.

Soru 4: kontrolu elden bırakabilirmisiniz?

Hayatta hiç birşeyin garantisi olmadığının farkındayız ama herşeyi kontrol altına alamayız. Endişelenmenizin, korkularınızın sebebide yapacağınız seçimin size ne getireceğini bilmemenizden. Hayatın kısa olduğunu düşünün ve ilk adımı atın. 

Soru 5: neden?

4 yaşında bir çocuk düşünün ve onun verdiğiniz her cevaba neden diye sorduğunu hayal edin. Bunu kendinizde uygulayın. Ard arda soracağınız ‘neden’ sorusuna vereceğiniz cevaplardan yola çıkarak, kendiniz için en iyi seçimi yapacaksınızdır. 

Örnek: 

1. Neden spora başlamalıyım?

-daha çok hareket etmek için

2. Neden daha çok hareket etmek istiyorsun?

– kilo vermek için

3. Neden kilo vermek istiyorsun?

-sağlıklı olabilmek için.

4. Neden sağlıklı olmak istiyorsun?

-dinç olmak için

5. Neden dinç olmak istiyorsun?

– kaliteli yaşam için

Bu şekilde karışık gelebilir ama seçiminizi sorgularsanız, farkındalık kazanırsınız. Bu şekilde yapacağınız seçimin sizin için en doğrusu olduğundan bir nebze olsun emin olabilirsiniz. Unutmayın, her seçim bir vazgeçiş olabilir, ama vazgeçtiğiniz şeyin yerini mutlaka başka birşey dolduracaktır…

Önerilen Makaleler