SALATALIK DEYİP GEÇMEYİN

Bir çoğumuz onun varlığından bir haber yaşasak da salatalığın vücutta yarattığı harikalar diye de bir gerçek vardır,  işte onlar.

Vitamin deposu!

Salatalık her gün ihtiyaç duyduğumz vitaminlerinin çoğunu içerir. B1, B2, B3, B5, B6, C vitaminleri, folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

Tazeler!

Öğleden sonra yorgun mu hissediyorsunuz? Sodanıza salatalık ekleyin! Salatalık iyi bir B vitamini kaynağıdır ve tazelenmenize, enerjik hissetmenize yardım eder.

Gece kurtarıcınız!

Gece açlık krizine mi girdiniz? Hemen salatalıklarınızı hazırlayın. Salatalık yüzyıllardır kullanılan ve genellikle Avrupalı avcı, tüccar ve kaşiflerin açlığı bastırmak için kullandığı en yaygın yöntemlerden biri.

Hangover kürü!

Alkolü fazla kaçırdınız ya da baş ağrınız mı var? Uyumadan once taze salatalık yiyin ve sabah tazelenerek uyanın. Salatalık B vitaminleri ve elektrolitleriyle vücudun kaybettiği besin öğelerini yerine koyarak  baş ağrılarınız için birebirdir.

Stresi buharlaştırır!

Çok mu stresli bir gün geçirdiniz? Salatalıkları dilimleyin ve kaynayan suyun içine bırakın. Salatalığın içerisindeki besin öğeleri ve kimyasallar kaynayan suyla reaksiyona girerek rahatlatıcı bir aroma verir ve stresi azaltan bir sakinleştirici görevi yapar.

Önerilen Makaleler