Evet yanlış okumadınız sağlıklı! İçinde yulaf ve tam buğday unu olan bir pankek tarifi bu. Yulaf, diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içeriyor ve demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin de kaynağı. Ayrıca Yulaf fazla miktarda suyu emer ve şişer. Böylece, midede yer kaplar ve oluşan yapışkan jel kıvamı ile tokluk hissi verir. Tam buğday unu ise “buğday taneciğini tamamen içeren” undur. Rafine buğday unu ise işlenmiş olduğu için buğday taneciğinin bazı kısımlarını içermez. Tam buğday ununun içinde bulunan kepek ve kabuklardan dolayı B vitamini,mineral ve posa bakımından iyi bir kaynak sağlar.bağırsakların çalışmasını düzenler.
Malzemeler
150 gr tam buğday unu veya kepekli un
150 gr yulaf ezmesi
200 ml az yağlı süt
2 yumurta
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın
2-3 tatlı kaşığı zeytinyağı
Tercihen bir miktar tatlandırıcı veya tuz ( tatlı olarak tercih edecekseniz vanilya özütü çok yakışacaktır.)
Hazırlanışı
1. Yulaf ezmesini un gibi oluncaya kadar blender’dan geçirin.
2. Bir kapta un, kabartma tozu, şeker ve tarçını karıştırın ardından çırpılmış yumurta, süt ve yağ ekleyip iyice karıştırın.
3.Yapışmaz tavanızı biraz yağlayın. Tavanız ısındıktan sonra pankeklerinizi mümkün olduğunca eşit ölçülerde olmak üzere bir kepçe yardımıyla tavanıza dökün ve önlü arkalı kızartın bu işlemi pankek karışımınız bitene kadar tekrarlayın.
*Pankeklerinizi mevsim meyveleri, bal veya peynir,ot çeşitleriyle servis edebilirsiniz.
AFİYET OLSUN…

Önerilen Makaleler