SAĞLIKLI BİR MUTFAK İÇİN 10 ADIM

Mutfak evin kalbidir , ama aynı zamanda kilo kontrolünde size hükmeden bir yerdir. Eğer kilo vermek niyetindeyseniz, mutfakta bu 10 adımı izleyin.

Meyve ve sebzeler küçük miktarlarda hazırlanmış bir biçimde paketli olsun.

Dolabınızda yıkanmış,doğranmış ve paketlenmiş üzüm, kavun, kivi, çilek, havuc, biber, kerevizleriniz olsun. Sağ gözünüz seviyesinde olan bir yerde saklayın ki buzdolabınızı açtığınızda önce onları görün ve pratik olarak tüketebileceğiniz şekilde hazır olmalarını sağlayın.

Büyük bir kasede hazır salatanız olsun.

Akşam yemeğini kontrollü yemenin harika yollarından biri salata yemekten geçer ancak her akşam salata yapmak zaman alır ve yememek cazip gelebilir. Hafta başında büyük bir kase salata hazırlayın ve hafta boyunca her akşam salatanız hazır olsun, dilerseniz sosunu tüketeceğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

Mutfak tezgahınızın üzerinde bardak ve kaşık gibi ölçüm aletleri olsun.

İnsanların kilo verememesinde en çok porsiyon kontrolü yapamamarı ve ne yediklerini farketmemeleri rol oynar. Tezgahınızda porsiyon ölçümü için kase, bardak kullandığınızda görsel bir hatırlatma olur ve daha kontrolllü olursunuz.

Önceden hazırlanmış atıştırmalıklarınız olsun.

Cips ve krakerlere ulaşım her daim kolay olmuştur bunu değiştirmek elinizde! karışık kuruyemiş , taze meyve gibi favori sağlıklı besinlerinizi küçük paketlere koyup kendinize 100-150 kalorilik ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Bunları buzdolabınızda saklayın, taşıyabileceklerinizi dışarı çıkarken çantanızdan eksik etmeyin.

Meyve ve sebzeleri dondurup, saklayın.

Büyük poşetler alın, meyve ve sebzelerinizi yıkayıp, doğrayıp bu poşetlere koyup buzlukta saklayın. Tatlılara, yoğurtlara, makarna, çorba ve omletlere bunları rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıca çorba , domates sosu, patates püresi , yulaf ezmesi veya tatlılar için püre dondurulmuş sebze küpleri ekleyebilirsiniz.

Smoothie çantaları hazırlayıp, dondurun.

Eğer sabah bir acele içinde iseniz , meyve ve sebzelerin olduğu paketler hazırlayın  ve dondurucuda saklayın . Sadece karıştırıcıya içeriğini boşaltmak ve dilediğiniz ekstraları eklemenizle , tüm sabah size tok tutan, düşük kalorili , lif ve protein dolu kahvaltınız hazır olacaktır.

Sağlıksız gıdalardan kurtulun.

Eşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınız asitli içecek ya da kurabiye bağımlısı olabilir ancak bunlar elinizin altındaysa tüketmekten kurtulamazsınız.  Mutfağınızdan bunları uzak tutarsanız yemek için de bu kadar istekli olmazsınız.

Küçük boyutlu tabak kullanın.

Bir tabak yemek hazırlarken , tabağı tamamen doldurma ihtiyacı hissederiz . Küçük boyutlu bir salata tabağı ile yemeğe başlarsanız , daha az kalori alarak yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Dolabınızda iki veya üç yemeğiniz olsun.

İster çorba , sebze, ev yapımı burger  ya da akşam yemeği için başka bir şey yapın, sadece bir günlük yemek yapmayın . Birkaç farklı yemek pişirin, önümüzdeki birkaç gün için de kalanları paketleyin ve saklayın. Öğle veya akşam yemeği önceden hazırlanmış ise , sağlıksız yiyeceklere başvurmak zorunda kalmazsınız.

Yiyecekleri oturduğunuz yerden uzakta tutun.

Yemeğinizi hazırladıktan sonra yiyebileceğiniz kadarını tabağınıza alın, fazlasını paketleyip dolaba kaldırın. Eğer gözünüzün önünde bırakırsanız saniyeler içinde kalanı da yemek için kendinizi durduramazsınız. Gözden ırak gönülden ırak olsun ☺

Önerilen Makaleler